Վարչապետ Փաշինյանը Բիշքեկում մասնակցում է ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին. նախագահությունը կփոխանցվի ՌԴ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում անցկացվում է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովի նախագահությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նիստին մասնակցում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախաստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը և Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովն անդրադարձավ վերջին շրջանում կատարված աշխատանքին: Մասնավորապես, առանձնացրեց զինված ուժերի մարտունակության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները: Նա ընդգծեց Ռուսաստանի դերակատարությունը զինատեսակների արդիականացման գործում: Ղրղզստանի նախագահը կարևորեց թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ ուղղված գործողությունները՝ ընդգծելով տարածշրջանային կառույցների ակտիվ մասնակցությունը:
«Այսօր ՀԱՊԿի նախագահությունը կփոխանցվի Ռուսաստանին: Վստահ եմ, որ Ռուսաստանի նախագահությունը կազմակերպությանը նոր խթան կհաղորդի: Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի շնորհավորել Վլադիմիր Վլադիմիրին նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել մեծ հաջողություններ: Այնպես ստավեց, որ Ռուսաստանի նախագահության ստանձնումը համընկավ Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 75-ամյակի հետ: Անկասկած Մայիսի 9-ը մեր ընդհանուր հաղթանակի օրն է: Մենք պետք է չմոռանանք մեր ընդհանուր պատմությունը և միասնական հանդես գանք պատմությունը վերաշարադրելու փորձերի դեմ»,-ասաց Սոորոնբայ Ժեենբեկովը:
Ավելի վաղ աշխատանքային այցով Բիշքեկում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում էր ունեցել Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովի հետ:

Armenian PM participates in CSTO summit in Bishkek, Kyrgyzstan
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. The session of the CSTO Collective Security Council kicked off today in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan, chaired by Kyrgyz President Sooronbay Jeenbekov.
Welcoming the session participants the President of Kyrgyzstan introduced the works done recently. In particular, he highlighted the works on strengthening the combat preparedness of the armed forces. Sooronbay Jeenbekov highlighted Russia’s role in upgrading the types of weapons. He also attached importance to the actions against drug trafficking, highlighting the active participation of the regional structures.
“Today the CSTO chairmanship will be transferred to Russia. I am confident that Russia’s chairmanship will give a new impetus to the organization. By using this chance I would like to congratulate Vladimir Putin on assuming this chairmanship, wishing great achievements. Russia’s assuming the CSTO chairmanship coincided with the 75th anniversary of the victory of the Great Patriotic War. Undoubtedly, May 9 is the day of our common victory. We should not forget our common history and should jointly act against the attempts of re-writing the history”, the President of Kyrgyzstan said.