Հոնկոնգում հողակտորը վաճառվել Է ռեկորդային 5,4 մլրդ դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոնկոնգում ամենաթանկ հողակտորը կառավարության աճուրդում վաճառվել Է 42,23 մլրդ հոնկոնգյան դոլարով (5,4 մլրդ ԱՄՆ-ի դոլար): Այդ գործարքի մասին նոյեմբերի 27-ին իր կայքում հայտնել Է Չինաստանի այդ հատուկ վարչական շրջանի հողօգտագործման դեպարտամենտը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Խոսքը վերաբերում Է գրեթե 60 հազար քառակուսի մետր մակերեսով առեւտրային կառուցապատման հարթակին: Այն գտնվում Է Կոուլուն թերակղզու արեւմտյան մասում՝ դեպի մայրցամաքային Չինաստան ձգվող նոր արագընթացիկ երկաթուղու կայարանի հետ հարեւանությամբ:
Աճուրդների հաղթող Է դարձել անշարժ գույքի ոլորտի հոնկոնգյան հսկան՝ Sun Hung Kai Properties-ը: Նրա կողմից ձեռք բերված հողամասը նախատեսված Է գրասենյակային շենքերի, հյուրանոցների եւ առեւտրական հարկաբաժինների կառուցման համար:
Կառավարության աճուրդներում հողի վաճառքից եկամուտները բյուջեի մուտքերի կարեւորագույն աղբյուրն են Հոնկոնգի վարչակազմի համար: Մինչ այժմ այստեղ ամենաթանկը համարվում Էր Կայ Տակ հին օդանավակայանի վայրում գտնվող հողատարածքը: Այն անցյալ տարի աճուրդով վաճառվել Էր 3,2 մլրդ դոլարով եւ բաժին հասել նույն այդ ընկերությանը:
Առեւտրային անշարժ գույքի հոնկոնգյան շուկան ամենաթանկն Է համարվում աշխարհում: Բնակարանների, գրասենյակային եւ առեւտրական հարկաբաժինների ռեկորդային գները ռիելթորները բացատրում են ազատ հողի եւ առաջարկի անբավարարությամբ՝ բարձր պահանջարկի պայմաններում, այդ թվում՝ Չինաստանի մայրցամաքային մասի ներդրողների կողմից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Участок земли в Гонконге продан за рекордные $5,4 млрд
Самый дорогой в Гонконге участок земли продан на правительственном аукционе за 42,23 млрд гонконгских долларов ($5,4 млрд). Об этой сделке сообщил на своем сайте в среду департамент землепользования этого специального административного района Китая.
Речь идет о площадке под коммерческую застройку размером почти 60 тыс. кв.м. Она расположена в западной части полуострова Коулун по соседству с вокзалом новой скоростной железной дороги в материковый Китай,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Победителем торгов стал гонконгский гигант в сфере недвижимости Sun Hung Kai Properties. Приобретенный им участок предназначен для постройки офисных зданий, отелей и торговых помещений.
Доходы от продажи земли с правительственных аукционов - важнейший источник поступлений в бюджет для администрации Гонконга. До сих пор самым дорогим здесь считался земельный участок на месте старого аэропорта Кай Так. Он ушел с молотка в прошлом году за $3,2 млрд и достался этой же компании.
Гонконгский рынок коммерческой недвижимости считается самым дорогим в мире. Рекордные цены на жилье, офисные и торговые помещения риэлторыобъясняют нехваткой свободной земли и предложенийпри высоком спросе, в том числе со стороны инвесторов с материковой части Китая.