ԱՄՆ-ը 20 հազար հաղորդում Է ստացել Իրանում ցույցների ճնշման դեպքերի մասին. Փոմպեո
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն նոյեմբերի 26-ին հայտարարել Է, որ Միացյալ Նահանգները շուրջ 20 հազար հաղորդում Է ստացել Իրանի իշխանությունների կողմից ցույցերի ճնշման դեպքերի եւ մարդու իրավունքների այլ խախտումների ապացույցներով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Անցյալ շաբաթ ես Իրանի արիակամ ժողովրդին խնդրեցի մեզ ուղարկել Իրանում բողոքների ընթացքում վարչակարգի բռնի գործողությունների ապացույցներ: Այս պահին մենք ստացել ենք շուրջ 20 հազար հաղորդում: ԱՄՆ-ն արդեն միջոցներ Է ձեռնարկել Իրանի ապատեղակատվության նախարարի դեմ: Առջեւում նոր պատժամիջոցներ են»,- գրել Է Փոմպեոն Twitter-ի իր Էջում:
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը նոյեմբերի 22-ին հայտարարել Է իր պատժամիջոցների ցուցակում Իրանի տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների նախարար Մոհամադ Ջավադ Ազարի Ջահրոմիին ներառելու մասին՝ նրան մեղադրելով Իրանի քաղաքացիների համար Համացանց մուտքի սահմանափակմանը մասնակից լինելու մեջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Помпео заявил, что США получили 20 тыс. сообщений о нарушениях Тегерана против митингующих
Американский госсекретарь Майкл Помпео заявил во вторник, что США получили около 20 тыс. сообщений с доказательствами случаев подавления демонстраций и других нарушений прав человека со стороны иранских властей, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"На прошлой неделе я попросил мужественный иранский народ направить нам доказательства насильственных действий режима в ходе протестов в Иране. На данный момент мы получили около 20 тыс. сообщений. США уже предприняли меры против министра дезинформации Ирана. Впереди новые санкции", - написал Помпео на своей странице в Twitter.
Министерство финансов США 22 ноябряобъявилоо включении в свой санкционный список министра информационно-коммуникационных технологий Ирана Мохаммада Джавада Азари Джахроми, обвинив его в причастности к ограничению доступа к интернету для граждан Ирана.