«Լուսավոր Հայաստան»-ը բյուջեի նախագծի քվեարկության վերաբերյալ դեռ վերջնական որոշում չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը 2020 թվականի բյուջեի նախագծի հետ կապված ներկայացրել է 150-ից ավելի առաջարկներ: Խորհրդարանական ճեպազրույցում «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամ Արկադի Խաչատրյանը նշեց, որ դրանք և՛ բովանդակային են, և՛ կոնկրետ ծրագրային:
«Մենք պետք է միջոցներ ձեռնարկենք, որպեսզի բյուջեում նախատեսվեն ծախսային ծրագրեր արդյունաբերության, տեխնոլոգիական վերազինման համար: Անհրաժեշտ է ունենալ ծախսային ծրագրեր, որոնք կնպաստեն տնտեսության կառուցվածքային բարեփոխումներին: Ի վերջո, դրանք էլ կհանգեցնեն ՀՆԱ-ի կառուցվածքի փոփոխության՝ շեշտակի մեծացնելով արտահանման հատվածը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Արկադի Խաչատրյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ կարևորում են մարդկային կապիտալի մասով գիտության, կրթության բարեփոխումների շեշտակի փոփոխությունները: Նա ընդգծեց, որ ուսուցիչը և գիտնականը պետք է լինեն ամենաբարձր վարձատրվող անձինք: Այդ համատեքստում, խմբակցությունը կառավարությանն առաջարկել է սահմանել ռազմավարություն՝ մատնանշելով երկարաժամկետ հատվածում աշխատավարձերի բարձրացումները:
«Մեր տեսլականը պահանջում է, որ մենք ունենանք գիտելիքահեն, տեխնոլոգիահեն տնտեսություն, որտեղ գիտնականն իր ուրույն տեղն ունի»,-ասաց նա:
Լրագրողների այն հարցին, թե բյուջեի նախագծին խմբակցությունն ինչպես է քվեարկելու, Արկադի Խաչատրյանը պատասխանեց, որ դեռ վերջնական որոշում չունեն: Վերջնական որոշումը կունենան իրենց առաջարկությունների վերաբերյալ կառավարության արձագանքն ունենալուց հետո:

“Просвещенная Армения” пока не имеет решения относительно голосования по проекту бюджета
Фракция НС “Просвещенная Армения” в связи с проектом бюджета на 2020 год представила более 150 предложений. Во время парламентского брифинга член фракции “Просвещенная Армения” Аркадий Хачатрян отметил, что они носят как контекстуальный, так и специфический программный характер.
“Мы должны принять меры, чтобы в бюджете были предусмотрены расходные программы для промышленности, технологического переоснащения. Необходимо иметь расходные программы, которые будут способствовать структурным реформам экономики. В конце концов, они и приведут к изменению структуры ВВП, резко увеличив экспортный сектор”, - сказал Аркадий Хачатрян.
Депутат отметил, что они придают важность изменениям в сфере науки и образования по части человеческого капитала. Он подчеркнул, что учителя и ученые должны быть самыми высокооплачиваемыми специалистами. В этом контексте фракция предложила правительству определить стратегию, указав на повышение зарплат в долгосрочном секторе.
“Наше видение требует, чтобы у нас была экономика, основанная на знаниях, технологиях, в которой ученый будет занимать свое особое место”, - сказал он.
На вопрос журналистов, как проголосует фракция по проекту бюджета, Аркадий Хачатрян ответил, что у них пока нет окончательного решения. Окончательное решение будет принято после отзыва правительства на их предложения.