Դամասկոսը մտադիր չԷ Եվրոպային օգնել՝ պայքարելու Սիրիայից փախած զինյալների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսը մտադիր չԷ Եվրոպայի երկրների հետ համագործակցել անվտանգության ոլորտում եւ այն ահաբեկիչներին հակազդելու գործում, որոնք ԵՄ են փախչում Սիրիայից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է արաբական հանրապետության նախագահ Բաշար Ասադը:
«Այժմ համագործակցություն չկա, եւ մենք դրան պատրաստ չենք: Մենք հստակորեն հայտարարել ենք, որ մտադիր չենք անվտանգության ոլորտում օգնել ցանկացած երկրի, քանի դեռ նա Սիրիայի դեմ գործում Է ինչ-ինչ ուղղություններով՝ լինի դա տնտեսություն, անվտանգություն, թե քաղաքականություն»,-ասել Է Ասադը RT հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
2011 թվականից Սիրիայում շարունակվում Է զինված հակամարտությունը: Կարգավորմանն ակտիվորեն միացել են Ռուսաստանը, Իրանը, Թուրքիան, որոնք հաշտության երաշխավորներ են: Այդ ժամանակաշրջանում Սիրիայում հաջողվել Է գործնականում ամբողջովին հաղթել ահաբեկիչներին, սկսել քաղաքական կարգավորումը, փախստականների վերադարձը եւ պատերազմից ավերված ենթակառուցվածքի վերականգնումը: Ստեղծվել Է սահմանադրական կոմիտե, որի մեջ մտել Է նաեւ ընդդիմությունը: Կոմիտեի առաջին նիստն անցկացվել Է հոկտեմբերի 30-ին Ժնեւում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Дамаск не намерен помогать Европе бороться с бежавшими из Сирии боевиками
Дамаск не намерен сотрудничать со странами Европы в сфере безопасности и в противодействии террористам, бежавшим вЕСизСирии.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомзаявил президент арабской республикиБашар Асад.
"Сейчас его (сотрудничества) нет, и мы к нему не готовы. Мы четко заявили, что не намерены помогать в области безопасности любой стране, пока она действует против Сирии на каких-то направлениях – будь то экономика, безопасность, политика", - сказал Асад винтервью телеканалу RT.
В Сирии с 2011 года продолжается вооруженный конфликт. К урегулированию активно подключились Россия, Иран, Турция, которые являются гарантами перемирия. За это время в Сирии удалось практически полностью победить террористов, начать политическое урегулирование, возвращение беженцев и восстановление разрушенной войной инфраструктуры. Был создан конституционный комитет, куда вошла и оппозиция. Первое заседание комитета прошло 30 октября в Женеве.