ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների կոչ են արել Սիրիայի շուրջը պատավորությունների խախտման դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սենատորներ Քրիս Վան Հոլենը (դեմոկրատ, Մերիլենդի նահանգից) եւ Լինդսի Գրեմը (հանրապետական, Հրավային Կարոլինայի նահանգից) ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոյին կոչ են արել պատժամիջոցներ սահմանելու Թուրքիայի դեմ նրա կողմից Սիրայում հրադարի պարտավորությունների խախտման դեպքում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբեր 6-ին այդ մասին հաղորդել Է The Hill թերթը: Թերթի տվյալներով՝ օրենսդիրները պատրաստել են համապատասխան նամակ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի անունով:
«Մի քանի անգամ (ԱՄՆ-ի) նախագահ (Դոնալդ) Թրամփն սպառնացել Է «ոչնչացնել Թուրքիայի տնտեսությունը», եթե Թուքիան խախտի իր պարտավորությունները: Այդ դիրքորոշմանը համապատասխան մենք վարչակազմին խնդրում ենք շուտափույթ կոշտ տնտեսական պատժամիջոցներ ձեռնարկել հոկտեմբերի 17-ի համաձայնագրի կատարումն ապահովելու համար»,- մեջբերում Է անում հրատարակությունն այդ փաստաթղթից:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, իրենց նմակում սենատորները բերում են հաղորդումներ Թուրքիայի կամ Անկարայի կողմից օժանակվող ուժերի հարձակումների մասին քրդերի վրա Թել Թամեր բնակավայրի մերձակայքում: «Եթե դա ճիշտ Է, այդ հարձակումները կլինեն հրադադարի համաձայնագրերի խախտումներ, որոնք Անկարան կնքել Է ինչպես Վաշինգտոնի, այնպես Էլ Մոսկվաի հետ»,- նամակում հայտարարել են սենատորները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в США призвали к санкциям против Турции при нарушении ей обязательств по в Сирии
Сенаторы Крис Ван Холлен (демократ, от штата Мэриленд) и Линдси Грэм (республиканец, от штата Южная Каролина) призвали госсекретаря США Майкла Помпео ввести санкции против Турции в случае нарушения ею обязательств по прекращению огня Сирии. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду газетаThe Hill.
По ее данным, законодатели подготовили соответствующее письмо на имя главы американского внешнеполитического ведомства. "Несколько раз президент [США Дональд] Трамп угрожал "уничтожить турецкую экономику", если Турция нарушит свои обязательства. В соответствии с этой позицией мы просим администрацию поспешно принять меры с жесткими экономическими санкциями для обеспечения соблюдения соглашения от 17 октября", - цитирует издание этот документ.
Как отмечает издание, в своем письме сенаторы приводят сообщения об атаках Турции или поддерживаемых Анкарой сил на курдов близ населенного пункта Телль-Тамер. "Если это правда, эти нападения будут нарушением соглашений о прекращении огня, которые Анкара заключила как с Вашингтоном, так и с Москвой", - заявили в письме сенаторы.