Իրանի Բուշերի ատոմակայանի երկրորդ հերթի շինարարությունը կսկսվի հաջորդ շաբաթ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Բուշերի ատոմային Էլեկտրակայանի երկրորդ հերթի շինարարությունը պետք Է սկսվի հաջորդ շաբաթ: Այդ մասին նոյեմբերի 4-ին հայտնել Է Իրանի ատոմային Էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հաջորդ շաբաթ մենք պետք Է սկսենք Բուշերի կայանի երկրորդ հերթի շինարարությունը»,-ասել Է նա:-Մամուլի ասուլիսի հեռարձակումն իրականացրել Է Իրանի պետական հեռուստատեսությունը:
Հոկտեմբերի 15-ին Իրանի ատոմային Էներգիայի կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բեհրուզա Քամալվանդին հայտարարել Էր, որ «Բուշեր» ատոմակայանի երկրորդ հերթի ստեղծման շրջանակում բետոնային աշխատանքներն սկսվելու են երեք շաբաթվա ընթացքում:
«Ռոսատոմ»-ն Իրանում իրականացնում Է 2100 մեգավատ միագումար հզորությամբ «Բուշեր» ատոմակայանի երկրորդ հերթի (երկրորդ եւ երրորդ Էնեերգաբլոկների) շինարարության նախագիծը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Строительство второй очереди АЭС в Бушере начнется на следующей неделе
Строительство второй очереди атомной станции в Бушере должно начаться на следующей неделе. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в понедельник сообщил глава Организации по атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи.
"На следующей неделе мы должны начать строительство второй очереди станции в Бушере", - сказал он. Трансляцию пресс-конференции вело государственное телевидение Ирана.
15 октября официальный представитель Организации по атомной энергии Ирана Бехруза Камальванди заявлял, что бетонные работы в рамках создания второй очереди атомной станции "Бушер" будут начаты в течение трех недель.
Росатом реализует в Иране проект строительства второй очереди АЭС "Бушер" (второй и третий энергоблоки) суммарной мощностью 2100 МВт.