Սուրեն Պապիկյանը Թեհրանում մասնակցել է Իրանական էլեկտրաէներգիայի 19-րդ միջազգային ցուցահանդեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը նոյեմբերի 1-3-ը Իրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում նոյեմբերի 1-ին Թեհրանում մասնակցել է Իրանական էլեկտրաէներգիայի 19-րդ միջազգային ցուցահանդեսին, որին մասնակցել են շուրջ 13 երկրների ընկերություններ :
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նախարար Պապիկյանը ծանոթացել է տեղական և արտասահմանյան ընկերությունների կողմից այստեղ ներկայացված էլեկտրաէներգետիկ արտադրանքի ու սարքավորումների վերջին նորություններին և արտադրական հզորություններին: Մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել է արտադրատեսակների մատակարարման ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները:
Ցուցահանդեսի շրջանակում Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է ԻԻՀ էներգետիկայի նախարարի խորհրդական Ալի Ֆարահնաքեանի և Իրանում էներգետիկ սարքավորումների ամենամեծ արտադրող «Մափնա» ընկերության ղեկավարի հետ:Մասնավորապես, «Մափնա» ընկերության ղեկավարի հետ զրույցի ժամանակ նախարարը բարձր է գնահատել էլեկտրաէներգետիկ արտադրությունում նորամուծությունների և նոր տեխնոլոգիաների կիրառման իրանական ձեռքբերումները և հույս հայտնել, որ առաջիկայում Հայաստանը ևս հնարավորություն կունենա իր մասնակցությունն ունենենալ նմանատիպ ցուցահանդեսների: Նախարարը «Մափնա» ընկերության ղեկավարի հետ քննարկել է Հայաստանում այլընտրանքային էներգետիկ կայանների կառուցման գործում ընկերության ներգրավվածության հնարավորությունը, մասնավորապես՝ հողմակայանների կառուցման ոլորտում ընկերության մասնակցությունը:
Իրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանի հետ:

Сурен Папикян принял участие в 19-й Международной выставке иранской электроэнергии в Тегеране
Министр территориального управления и инфраструктуры РА Сурен Папикян, в рамках рабочего визита в Иран, принял участие в проходящей 1-3 ноября в Тегеране 19-й Международной выставке иранской электроэнергии, в которой приняли участие компании из около 13 стран.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства территориального управления и инфраструктуры Республики Армения, министр Папикян ознакомился с последними новинками и производственными мощностями электроэнергетической продукции и оборудования, представленными здесь местными и зарубежными компаниями.Вместе с представителями ряда компаний обсуждались возможности сотрудничества в сфере поставок продукции.
Входе выставки Сурен Папикян встретился с советником министра энергетики Ирана Али Фарахнакеяном и главой компании MAPNA - крупнейшего производителя энергетического оборудования в Иране. В ходе беседы с Али Фарахнакеяном министр Папикян высоко оценил новации в электроэнергетическом производстве и достижения Ирана в применении новых технологий, выразив надежду, что в ближайшем будущем у Армении также будет возможность участвовать в подобных выставках в ближайшем будущем.Министр обсудил с главой компании MAPNA возможность участия компании в строительстве альтернативных электростанций в Армении, в частности, участие компании в сфере строительства ветряных электростанций.
В рамках своего рабочего визита в Иран министр Сурен Папикян встретился с министром энергетики Ирана РезаАрдаканияном.