ԱՄՆ-ը Իրանի դեմ պատժամիջոցներ կսահմանի, քանի դեռ Թեհրանը չի համաձայնել երկխոսություն սկսել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները մտադիր Է Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանել այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թեհրանը չի համաձայնել երկխոսություն սկսել իր միջուկային ծրագրին վերաբերող նոր համաձայնագրի շուրջ: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է Al Arabiya հեռուստաալիքը, հոկտեմբերի 31-ին հայտարարել Է Իրանի խնդրով ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Բրայան Հուքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք կշարունակենք Իրանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանել այնքան ժամանակ, քանի դեռ նա չի համաձայնել բանակցություներ վարել նոր միջուկային համաձայնագրի շուրջ»,-ասել Է Հուքը: Նրա համոզմամբ, ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները «Իրանի նավթի սեկտորի փլուզման պատճառ են դարձել»:
Հուքի բերած տվյալների համաձայն, «Թեհրանի նկատմամբ ամերիկյան պատժամիջոցների մեկ տարվա ընթացքում Իրանի կողմից համաշխարհային շուկայում նավթի վաճառքներն օրական 2,5 մլն բարելից կրճատվել են մինչեւ 120 հազար բարել», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В США заявили, что будут вводить санкции против Ирана до диалога о новом ядерном договоре
Соединенные Штаты намерены вводить санкции в отношении Ирана до тех пор, пока Тегеран не согласится на диалог о новом соглашении, касающемся его ядерной программы. Об этом, как передал телеканалAl Arabiya, заявил в четверг американский спецпредставитель по Ирану Брайан Хук, передает Арменпресс.
"Мы будем продолжать вводить санкции против Ирана, пока он не согласится вести переговоры по новому ядерному соглашению", - указал Хук. По его убеждению, санкции США "стали причиной разрушения иранского нефтяного сектора". По данным, которые привел Хук, "за год американских санкций в отношении Тегерана продажи нефти Ираном на мировой рынок сократились с 2,5 млн баррелей до 120 тыс. баррелей".