Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Նորին Մեծություն իշխան Ռադուին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Ռումինիայի Նորին Մեծություն իշխան Ռադուին, որը Հայաստանում է նախագահի հրավերով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը ողջունել է իշխան Ռադուի այցը մեր երկիր՝ նշելով, որ այն նպաստում է երկու ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների խորացմանը։
Ռումինիայի իշխանն ասել է, որ տպավորված է հայ ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգությամբ և անցած ճանապարհով։ Ընդգծելով, որ երկու ժողովուրդներն իրենց մշակույթով, ավանդույթներով ու արժեհամակարգով շատ ընդհանրություններ ունեն ՝ նա նշել է, որ պատրաստակամ է իր լիազորությունների շրջանակում անել ավելին՝ երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև ավելի սերտ հարաբերությունների հաստատման համար։
Զրուցակիցներն այս համատեքստում հատկապես կարևորել են Ռումինիայի հայ համայնքի դերը, որը համարվում է Եվրոպայում հնագույն հայկական համայնքներից մեկը և շարունակում է կամուրջ հանդիսանալ երկու ժողովուրդների միջև։
Նորին Մեծություն իշխան Ռադուն Ռումինիայի վերջին թագավոր Միհայի դստեր՝ արքայադուստր Մարգարետայի ամուսինն է։ Մարգարետան կրում է Ռումինական թագի պահապանի տիտղոսը: Ռումինիայի թագավորական տունը չունի սահմանադրական իրավունքներ, սակայն ունի բարոյական հեղինակություն՝ որպես ազգային ավանդույթների և արժեքների պահապան: Իշխանը մի շարք բարեգործական կազմակերպությունների անդամ է:

Президент Армен Саркисян принял Его Королевское Высочество Раду, принца Румынии
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял Его Королевское Высочество Раду, принца Румынии, который находится в Армении по приглашению президента. Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян приветствовал визит принца Раду в нашу страну, отметив, что он способствует углублению исторически сложившихся дружественных отношений между двумя народами.
Принц Румынии сказал, что он впечатлен историко-культурным наследием и пройденным путем армянского народа. Подчеркнув, что оба народа имеют много общего по своей культуре, традициям и системе ценностей, он отметил, что готов в рамках своих полномочий сделать больше для установления более тесных отношений между двумя дружественными народами.
Собеседники в этом контексте особо отметили роль армянской общины Румынии, которая считается одной из древнейших армянских общин в Европе и продолжает оставаться связующим звеном между двумя народами.
Его Королевское Высочество принц Раду - супруг дочери последнего короля Румынии Михая, принцессы Маргариты. Маргарита носит титул Хранительницы румынского престола. Королевский дом Румынии не имеет конституционных прав, но как хранитель национальных традиций и ценностей имеет моральный статус. Принц Румынии является членом ряда благотворительных организаций.