Սիրիական զորքերը Թուրքիայի հետ սահմանին են հասել Քոբանիից հյուսիս ընկած շրջանում. Al Watan
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական բանակի զինծառայողները Թուրքիայի հետ սահմանին են հասել Եփրատ գետի արեւելյան ափին գտնվող Քոբանի (Այն Էլ Արաբ) քաղաքից հյուսիս ընկած Սուկ Էլ Հալի շրջանում: Ինչպես հոկտեմբերի 17-ին հայտնել Է Al Watan թերթը, զինվորներն ազգային դրոշ են բարձրացրել այդ սահմանային պահակակետի վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հրատարակության տեղեկատվության համաձայն, սիրիական զորքերի ստորաբաժանոումներն առաջիկա ժամերին կտեղաբաշխվեն Թուրքիայի եւ Իրաքի հետ սահմանի այլ հատվածներում, մասնավորապես, նրանց հսկողության տակ կանցնի Յարուբիի հսկիչ անցակետը եւ Էլ Մալիքիա ու Այն Դայվար բնակավայրերը: Կառավարական ուժերն այդ սահմանամերձ շրջանները կզբաղեցնեն 2012 թվականից ի վեր առաջին անգամ:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, սիրիական բանակի ստորաբաժանումներն իրենց ներկայությունն ընդլայնել են Հասեքիի նահանգի հյուսիս-արեւմուտքի Թել-Թամերի շրջանում՝ զբաղեցնելով այդ քաղաքից 15 կիլոմետր շառավղով գտնվող բոլոր բնակավայրերը:
Սիրիացի զինծառայողները մոտեցել են Հասեքե վարչական կենտրոնից 40 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Էլ Մանաջիր եւ Էլ Ահրաս բնակավայրերին: Հալեպի նահանգի արեւելքում զորքերը մտել են Սուլթանիա բնակավայր, որը գտնվում Է Մանբիջից հարավ ընկած շրջանում: Շաբաթվա սկզբից սիրիական բանակը հսկողությունը վերականգնել Է այդ քաղաքի մերձակա հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքի նկատմամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: сирийские войска вышли к границе с Турцией к северу от Кобани
Военнослужащие сирийской армии вышли к границе с Турцией в районе Сук-эль-Халь к северу от города Кобани (Айн-эль-Араб), расположенного на восточном берегу реки Евфрат. Как сообщила в четверг газетаAl Watan, солдаты подняли национальный флаг над этим пограничным постом.
По ее информации, подразделения сирийских войск будут размещены в ближайшие часы на других участках границы с Турцией и Ираком, в частности под их контроль перейдет контрольно-пропускной пункт в Йарубии и населенные пункты Эль-Маликия и Айн-Дайвар. Правительственные силы займут эти пограничные районы впервые с 2012 года, отмечает издание.
Подразделения сирийской армии расширили свое присутствие в районе Телль-Тамер на северо-западе провинции Хасеке, заняв все населенные пункты, расположенные в радиусе 15 км от этого города. Сирийские военнослужащие вышли к селениям Эль-Манаджир и Эль-Ахрас в 40 км от административного центра Хасеке, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
На востоке провинции Алеппо войска вошли в поселок Султания, который находится южнее Манбиджа. С начала недели сирийская армия восстановила контроль над площадью в 1 тыс. квадратных километров в окрестностях этого города.