ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի. ՆԱՏՕ-ն աջակցում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական լուծման ջանքերին: Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հոկտեմբերի 14-ին Լոնդոնում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստին՝ պատասխանելովհայ պատվիրակիհարցին:
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերջերս հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է հավասարապես ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: Այս ուղերձը ամբողջովին համապատասխանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու վերաբերյալ կոչերին: Ցավոք, մյուս կողմը համապատասխան չի արձագանքել այս հայտարարությանը: Ավելին, այն շարունակում է իր ռազմական հռետորաբանությունը: Այս առնչությամբ ես հարց ունեմ. ինչպե՞ս կարող է Հյուսիսատլանտյան դաշինքը նպաստել ԼՂ հակամարտութան արդար և տևական լուծմանը, և մասնավորապես ինչպես կարող է ՆԱՏՕ-ն աջակցել Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին»,-հնչել է հարցը:
Ստոլտենբերգը նախ նշել է, որ հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ՄԱԿ-ում սեպտեմբերի 25-ին և շատ լավ է որակել քննարկված հարցերի լայն շրջանակով այդ հանդիպումը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս կարգավորված չէ, և մենք մտահոգված ենք, որ չենք կարողացել գտնել քաղաքական և տևական լուծում այդ հակամարտությանը: Ակնհայտ է, որ այդ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: ՆԱՏՕ-ն ուղղակի դերակատարում չունի, բայց մենք աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին գտնելու քաղաքական լուծում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծել է դաշինքի գլխավոր քարտուղարը:

Kарабахский конфликт не имеет военного решения: НАТО поддерживает усилия сопредседателей МГ ОБСЕ
НАТО поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по политическому урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает Арменпресс, генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил об этом на заседании Парламентской ассамблеи Североатлантического альянса в Лондоне 14 октября в ответ на вопрос армянского делегата.
“Премьер-министр Армении Никол Пашинян недавно заявил, что решение нагорно-карабахского конфликта должно быть одинаково приемлемым для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана. Этот месседж полностью соответствует призывам сопредседателей Минской группы ОБСЕ подготовить общества к миру. К сожалению, другая сторона не ответила аналогичным образом на это заявление. Более того, он продолжает свою военную риторику. У меня есть вопрос в этой связи? как может НАТО способствовать справедливому и прочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и, в частности, как НАТО может поддержать усилия сопредседателей Минской группы?” - спросил делегат.
Столтенберг сначала отметил, что 25 сентября он встречался в ООН с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, и назвал эту встречу очень хорошей.
“Нагорно-карабахский конфликт еще не урегулирован, и мы обеспокоены тем, что нам не удалось найти долговременное политическое решение конфликта. Очевидно, что этот конфликт не имеет военного решения. У НАТО нет прямой роли, но мы поддерживаем сопредседателей Минской группы ОБСЕ в поиске политического решения”, - сказал генеральный секретарь.