Իրաքի բանակն ընդունել Է ուժի վերազանցումը Բաղդադում ցուցարարներին ցրելիս. Al Arabiya
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի բանակը հոկտեմբերի 7-ին ընդունել Է Բաղդադի՝ առավելապես շիաներով բնակեցված Մադինաթ-Սադրի շրջանում ուժի վերազանցման փաստը: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է Al Arabiya հեռուստաալիքը, ասված Է զինված ուժերի հրապարակված հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գիշերը զինծառայողների ու ոստիկանների հետ բողոքողների բախումների ընթացքում Մադինաթ-Սադրի շրջանում զոհվել Է առնվազն 13 մարդ: Արյունահեղ բախումներից հետո բանակային բոլոր ստորաբաժանումներին հրաման Է տրվել հետ քաշվել այդ շրջանից, այսուհետեւ այնտեղ անվտանգությունն ապահովելու Է միայն ոստիկանությունը: Չարաշահում թույլ տված սպաների նկատմամբ հետաքննություն Է սկսվել:
Ինչպես հայտնել Է իրաքյան հեռուստատեսությունը, Իրաքի վարչապետ Ադել Աբդել Մահդին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոյի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտարարել Է երկրում կայունության վերականգնման մասին: Մահդիի խոսքով՝ «կառավարությունը բարեփոխումների եւ քաղաքացիների պահանջների բավարարմանն ուղղված միջոցառումների փաթեթ Է առաջադրել»:
Հոկտեմբերի 6-ին Բաղդադում կայացած մամուլի ասուլիսում Իրաքի ներքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ գեներալ-մայոր Սաադ Մաանը հայտնել Է, որ Իրաքում տեղի ունեցած անկարգություններիխ ու բախումների հետեւանքով զոհվել Է 104 մարդ, տուժել Է ավելի քան 6,1 հազար հոգի: Հոկտեմբերի 1-ից Իրաքի տարբեր շրջաններում չեն դադարում հակակառավարական ելույթներն ընդդեմ աղքատության ու կոռուպցիայի, որոնք վերաճում են անկարգությունների: Առավել կատաղի ընդհարումները տեղի ունեցել Բաղդադում, ինչպես նաեւ երկրի հարավային նահանգներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: армия Ирака признала чрезмерное употребление силы при разгоне демонстрантов в Багдаде
Армия Ирака признала в понедельник факт чрезмерного употребления силы при разгоне демонстрантов в населенном преимущественно шиитами районе Багдада Мадинат-Садр. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в обнародованном заявлении вооруженных сил, передает телеканалAl Arabiya.
Ночью в столкновениях протестующих с военнослужащими и полицейскими в районе Мадинат-Садр погибли не менее 13 человек. После кровопролитных столкновений всем армейским подразделениям был дан приказ отойти из этого района, безопасность там отныне будет обеспечивать только полиция. В отношении офицеров, допустивших злоупотребление, инициировано расследование.
Тем временем, как сообщило иракское телевидение, премьер-министр Ирака Адель Абдель Махди в телефонном разговоре с госсекретарем США Майклом Помпео заявил о восстановлении стабильности в стране. "Премьер-министр обсудил [с Помпео] обстановку в сфере безопасности и возвращение к нормальной жизни после отмены комендантского часа и подтвердил восстановление стабильности, а также контроль сил безопасности над ситуацией", - отмечается в заявлении. По словам Махди, "правительство выдвинуло пакет реформ и мер, нацеленных на удовлетворение требований граждан".
6 октября на пресс-конференции в Багдаде официальный представитель Министерства внутренних дел генерал-майор Саад Маан сообщил, что в результате беспорядков и столкновений в Ираке погибли 104 человека, свыше 6,1 тыс. пострадали. С 1 октября в разных районах Ирака не прекращаются антиправительственные выступления против бедности и коррупции, которые оборачиваются беспорядками. Наиболее ожесточенные столкновения происходили в Багдаде, а также в южных провинциях страны.