ՀՀ կառավարությունը վճռական է ՄԻՊ գրասենյակն ուժեղացնելու հարցում. ԵԽԽՎ-ում ասել է հայ պատվիրակը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունն ու Ազգային Ժողովը վճռական են Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը ավելի ուժեղացնելու հարցում, քանի որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը հիմնավոր արժեք է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին իր ելույթում նշել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տաթև Հայրապետյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի վերջին նախաձեռնությանը:
«Մենք բոլորս շատ լավ գիտենք, որ Օմբուդսմենի գրասենյակը հսկայական և կարևոր դեր է խաղում ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանության և երաշխավորման, այլ նաև կարծրատիպերը կոտրելու և հասարակական մտածելակերպը փոխելու հարցում: Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը, որն ունի բարձրագույն «A» կատեգորիա՝ իր անկախ, անկողմնակալ և արդյունավետ աշխատանքի համար, վերջերս հանդես է եկել կարևոր նախաձեռնությամբ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի համատեքստում: Խտրականության, կարծրատիպերի և թիրախավորումների դեմ պայքարի շրջանակներում Օմբուդսմենի գրասենյակը շարունակում է նախաձեռնել և իրականացնել բազմաթիվ նախաձեռնություններ Եվրոպայի Խորհրդի, UNFPA, USAID և ԵՄ–ի, ինչպես նաև տեղական հասարակական կազմակերպությունների աջակցությամբ»,-նշել է պատգամավորը:
Տաթև Հայրապետյանի խոսքով, հիմնական նպատակն է փոխել ընկալումը կանանց դերի վերաբերյալ և խրախուսել կանանց լիարժեք ներգրավվածությունը որոշումների ընդունման գործընթացում: Միաժամանակ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը նախաձեռնել է իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված արշավ՝ ուղղված կանանց դեմ և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարին՝ դեմ եմ բռնությանը կոչով:
«Պայքարելով կանանց և ընտանեկան բռնության դեմ՝ մենք կերտում ենք ուժեղ ընտանիք, ապահով միջավայր և առողջ հասարակություն, իսկ հայ հասարակության համար ընտանիքը շատ կարևոր է: Սակայն չի կարող լինել երջանիկ ընտանիք, եթե կա բռնություն: Այս արշավի նախաձեռնողները հիմնականում կենտրոնացել են մարզերի վրա և կիրառում են ժամանակակից տեխնոլոգիաներն ու սոցիալական մեդիան: Միաժամանակ, արշավին ակտիվորեն մասնակցում են ճանաչված մարդիկ և մասնավորապես տղամարդ դերասաններ: Ինչու՞ եմ ես սա նշում: Որովհետև, իմ համոզմամբ, տղամարդիկ պետք է հավասարապես պայքարեն ընտանեկան բռնության դեմ՝ կոտրելով կանանց մասին կարծրատիպերը: Միայն համատեղ ուժերով մենք կարող ենք հասնել ցանկալի արդյունքների»,-ավելացրել է Տաթև Հայրապետյանը:
Նա ընդգծել է, որ այս հարցում առկա է սերտ համագործակցություն Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, միջազգային կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, հայտնի մարդկանց և, իհարկե, կառավարության միջև:
Նա վերահաստատել է այն, որ ՀՀ կառավարությունն ու Ազգային Ժողովը վճռական են Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը ավելի ուժեղացնելու հարցում, քանի որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը հիմնավոր արժեք է Հայաստանի համար:

Armenian government determined to further strengthen Ombudsman's institution – MP says at PACE
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. The Government of Armenia and Parliament are determined to further on strengthen the institution of Human Rights Defender because the protection of Human Rights is a core value, Member of Parliament Tatev Hayrapetayn, member of the Armenian delegation at PACE, said in her remarks touching upon the recent initiative of the Armenian Ombudsman’s Office.
“We all know that Ombudsman office plays a huge and crucial role not only in defending and guarantying the protection of human rights but also in breaking stereotypes and changing the mindset within the society. Armenian Ombudsman's Office, which has the highest status of "A" class for independent, impartial and efficient activity, has recently came up with an important initiative in the scope of fight against domestic violence. To combat discrimination, stereotypes, and target the named issues, the Human Rights Defender conducts and continues to initiate various projects with the support of such partners as CoE, UNFPA, USAID and EU, as well as field civil society organizations”, the MP said.
According to the lawmaker,t he main goal is changing mindset in regards to women’s role and promoting women’s full participation in decision making processes. At the same time The Human Rights Defender of Armenia starts awareness-raising campaign on prevention of violence against women and in the family, as well as on respective laws with #againstviolence call.
“By combating violence against women and domestic violence, we create a strong family, a safe environment, and a healthy society. And in Armenian society the family is very crucial. But there can’t be a happy family when there is violence. The initiators are mostly focused on regions and actively use new technologies, as well as social media. Simultaneously, many celebrities are actively involved in the campaign and most importantly male actors showed great interest. Why I mention this? Because I do believe that men should equally fight against domestic violence and breaking the stereotypes about women. And only with joint efforts we can bring desired results”, she said.
MP Hayrapetyan noted that there is a fruitful cooperation of Ombudsman office, international organizations, civil society reps, celebrities and, of course, Government on this matter.
The lawmaker restated that both the Government of Armenia and National Assembly are determined to further on strengthen the institution of Human Rights Defender because the protection of Human Rights is a core value for Armenia.