Իրանը պատրաստ Է «թեկուզ մեկ ժամից» բանակցություններ սկսել միջուկային գործարքի շուրջ. Ռուհանի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանը պատրաստ Է «թեկուզ մեկ ժամից» միջուկային գործարքի վերաբերյալ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստել «5+1» ձեւաչափով, որտեղ կլինի ԱՄՆ-ը, բայց Վաշինգտոնը նախ պետք Է վերացնի պատժամիջոցները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանին:
«Մենք քանիցս մերժել ենք (ԱՄՆ-ի եւ Իրանի նախագահների միջեւ) բանակցությունները: Եթե բանակցությունները կայանան, ապա կլինեն «5+1» ձեւաչափով»,-ասել Է Ռուհանին, որի ելույթը Նյու Յորքից ժամանելուց հետո հեռարձակել Է իրանական հեռուստատեսությունը:
«Մենք բացեիբաց ասում Էինք, որ պատրաստ ենք բանակցություններ վարել, բայց ոչ պատժամիջոցների ու ճնշումների պայմաններում: Ինձ հարցնում Էին՝ երբ եք դուք պատրաստ դա անել, ես պատասխանում Էի՝ թեկուզ մեկ ժամից պատրաստ կլինեմ մասնակցել «5+1» խմբի նիստին, բայց սկզբում դուք ճիշտ մթնոլորտ ստեղծեք»,- հավելել Է Իրանի նախագահը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Иране назвали условие для переговоров с США по ядерной сделке
Тегеран готов "хоть через час" сесть за стол переговоров по ядерной сделке в формате "5+1", где будут США, но Вашингтон должен сначала снять санкции.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил президент Ирана Хасан Роухани.
"Мы неоднократно отвергали переговоры (между президентами США и Ирана – ред.). Если переговоры состоятся, то будут в формате "5+1", - сказал Роухани, чье выступление после приезда из Нью-Йорка транслировало иранское телевидение.
"Мы открыто говорили, что готовы к переговорам, но не в условиях санкций и давления. У меня спрашивали, когда вы готовы это сделать, я отвечал, что хоть через час принять участие в заседании группы "5+1", но вначале вы создайте правильную атмосферу", - добавил президент Ирана.