Սեպտեմբերի 27-ն ամենածանր եւ հիվանդագին օրն Է արդի Վրաստանի բոլոր քաղաքացիների համար. Գախարիա
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Խաղաղությունն այն բանն Է, ինչը չափազանց կարեւոր Է ինչպես վրացիների, այնպես Էլ աբխազների համար»,- հայտարարել Է Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Գախարիան Սուխումի անկման օրվա առթիվ այն բանից հետո, երբ ծաղկեպսակներ Է դրել Վրաստանի տարածքային ամբողջականության համար զոհվածների հուշահամալիրին:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ դա ամենածանր եւ ամենահիվանդագին օրն Է արդի Վրաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
«Արդի Վրաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար, անկախ սերնդից, դա այն օրն Է, երբ 26 տարի առաջ սեպտեմբերի 27-ին կորցրեցինք Սուխումը: Անշուշտ, այդ ժամանակվանից ի վեր մենք շատ բան սովորեցինք, մեծացանք, թե՛ մենք եւ թե՛ աբխազները: Շատ բան Է մեզ միավորում, այն ըմբռնումը եւ զգացումը, որ պատերազմը մեր մեծագույն ողբերգությունն Էր: Դա այն հիմքն Է, որի վրա ապագայում մենք պետք Է միասնական պետություն կառուցենք: Դա եւս մեկ հիմք Է, որի վրա մենք կարող ենք ասել, որ խաղաղությունն այն բանն Է, ինչը չափազանց կարեւոր Է ինչպես վրացիների, այնպես Էլ աբխազների համար: Ուստի մեզ համար կարեւոր Է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի գիտակցի՝ պատերազմը ելք չԷ»,- ասել Է Գիորգի Գախարիան:

Гахария: 27 сентября - самый тяжелый и болезненный день для каждого гражданина современной Грузии
«Мир — это то, что критически важно как для грузин, так и для абхазов», — заявил премьер-министр Грузии Георгий Гахария в связи с днем падения Сухуми, после того, как возложил венки к мемориалу погибших за территориальную целостность Грузии, сообщает Арменпресс со ссылкой на ГрузияOnline.
По словам главы правительства, это самый тяжелый и самый болезненный день для любого гражданина современной Грузии.
«Для каждого гражданина современной Грузии, независимо от поколения, это день, когда 26 лет назад 27 сентября пал Сухуми. Конечно, с тех пор мы многому научились, выросли, и мы, и абхазы. Многое объединяет нас, то понимание и чувство, что война была нашей величайшей трагедией. Это та основа, на которой в будущей мы должны строить единое государство. Это еще один фундамент, на котором мы можем сказать, что мир — это то, что крайне важно как для грузин, так и для абхазов. Поэтому для нас имеет значение, чтобы каждый гражданин осознал, война — это не выход», — сказал Георгий.