Խամենեին կոչ Է արել իրանցիներին՝ Եվրոպայի հետ հույսեր չկապել ԳՀՀԾ-ի հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի գերագույն ղեկավար Ալի Խամենեին հայտարարել Է, որ Եվրոպան հետեւում Է ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին, եւ Թեհրանը չպետք Է եվրոպացիների հետ հույսեր կապի միջուկային գործարքի հարցում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է գերագույն ղեկավարի կայքում զետեղված հայտարարության մեջ:
«Եվրոպացիները, չնայած սեփական խոստումներին, իրականում պաշտպանում են ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները, նրանք ոչ մի քայլ չեն արել, եւ կասկածում եմ, որ կանեն: Այդ կապակցությամբ անհրաժեշտ Է այլեւս հույս չդնել եվրոպացիների վրա»,-հայտարարել Է Խամենեին:
Նա հավելել Է, թե չնայած այն բանին, որ եվրոպացիները հանդես են գալիս միջնորդների դերում, գործնականում «նրանք երկար ճառեր են ասում, բայց նրանց բոլոր ասածներն անհեթեթություն են», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Хаменеи призвал иранцев не надеяться на Европу по вопросу СВПД
Верховный лидер Ирана Али Хаменеи заявил, что Европа придерживается санкций США и Тегерану не стоит связывать свои надежды с европейцами относительно ядерной сделки.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в заявлении на официальном сайте верховного лидера.
"Европейцы, несмотря на собственные обещания, в реальности придерживаются санкций США, они не сделали ни одного шага, и сомневаюсь, что сделают. В связи с этим необходимо полностью перестать надеяться на европейцев", - заявил Хаменеи.
Он добавил, что несмотря на то, что европейцы выступают в роли посредников, на деле "они говорят длинные речи, но все их слова абсурдны".