Հայաստանն ու Ֆրանսիան ուսումնասիրություններ կկատարեն ցեղասպանությունների կանխարգելման նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի ազգային արխիվի և Շոահի հուշահամալիր-հիմնադրամի միջև ստորագրված համագործակցության համաձայնագիրը կնպաստի հայ և հրեա ժողովուրդների ցեղասպանության վերաբերյալ ուսումնասիրությունների բնագավառում տեղեկությունների և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող արխիվային փաստաթղթերի փոխանակմանը և դրանց հիման վրա համատեղ ցուցադրությունների կազմակերպմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` համագործակցության համաձայնագիրը սեպտեմբերի 24-ին Ֆրանսիայի դեսպանությունում ստորագրեցին Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն ու Շոահի հուշահամալիրի տնօրեն Ժակ Ֆրեջը: Ներկա էր ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը։ Վերջինիս կարծիքով` համագործակցությունն ապացուցում է, որ Հայաստանն ու Ֆրանսիան ունեն ընդհանուր հիշողություն:
«Այս տարվանից սկսած ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում համարվում է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Ֆրանսիացիները քաջատեղյակ են Հայոց ցեղասպանությանը, և նրանց տեղեկացվածությունը պայմանավորված է այդ բնագավառում իրականացված հետազոտությունների արդյունքներով: Թեմայի շուրջ աշխատանքներ են անցկացվում դպրոցական, դասավանդողների վերապատրաստման ծրագրերում և այնպիսի հաստատություններում, ինչպիսին Շոահի հուշահամալիր-հիմնադրամն է»,-ընդգծեց դեսպանը:
Ամատունի Վիրաբյանի խոսքով` արխիվային գործի բնագավառում իրենք միջազգային համագործակցության բավականին մեծ փորձ ունեն: Աշխատել են նաև ֆրանսիական կողմի հետ: «Այսօր առաջին անգամ մենք ստորագրում ենք համաձայնագիր, որը միտված է Հայոց ցեղասպանության մասին հիշողությունների պահպանմանը և գիտական հետազոտությանը, որ նման անմարդկային երևույթներ այլևս չլինեն: Կարծում եմ` համաձայնագիր ստորագրելը հաճելի արարողություն է, բայց անպայման անհրաժեշտ է իրագործել դրանում զետեղված կետերը»,-նշեց Վիրաբյանը:
Նա ասաց, որ Ժակ Ֆրեջի հետ արդեն քննարկել են այն ծրագրերը, որոնք իրականացնելու են առաջիկայում: «Մեր արխիվում պահվում են բազմաթիվ փաստաթղթեր, բայց հատկապես շատ են Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող նյութերը: Ունենք փաստաթղթեր՝ կապված ասորիների, եզդիների ցեղասպանությունների հետ, որոնք նույնպես ներառվելու են մեր համատեղ աշխատանքներում»,-շեշտեց արխիվի տնօրենը:
Համագործակցության համաձայնագիր ստորագրելու նախաձեռնությունը ֆրանսիական կողմինն է: Դեռևս 2018 թվականին Շոահի հուշահամալիր-հիմնադրամի ներկայացուցիչները` տնօրեն Ժաք Ֆրեջի գլխավորությամբ այցելել էին Հայաստան: Հանդիպելով Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանի հետ` հանդես են եկել երկկողմ համագործակցություն իրականացնելու առաջարկով:
Համաձայնագիրը, որը բաղկացած է հինգ հոդվածից, ստորագրվեց հինգ տարի ժամկետով, սակայն կողմերի համաձայնությամբ կարող է երկարաձգվել ևս հինգ տարով:
Շոահի հուշահամալիր-հիմնադրամը զբաղվում է հոլոքոստի և աշխարհում ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցերի ուսումնասիրությամբ: Ստեղծվելուց հետո այնտեղ հավաքագրվել են փաստաթղթեր և փաստաթղթերի կրկնօրինակներ ոչ միայն Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին Հոլոքոստի ժամանակ հրեաների ճակատագրի, այլև` ֆրանսիական դիմադրության շարժմանը ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերի մասնակցության վերաբերյալ:

Армения и Франция для предотвращения геноцидов проведут исследования
Соглашение о сотрудничестве, подписанное между Национальным архивом Армении и Мемориальным фондом Шоа, будет способствовать обмену информацией и архивными документами, представляющими взаимный интерес в области исследований Геноцидов армянского и еврейского народов и на их основе организации совместных выставок.
Как сообщает «Арменпресс», соглашение о сотрудничестве было подписано 24 сентября в посольстве Франции директором Национального архива Аматуни Вирабяном и директором Мемориального комплекса Шоа Жаком Фреджем. На подписании присутствовал чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот. По его мнению, это сотрудничество доказывает, что Армения и Франция имеют общую память.
“С этого года 24 апреля во Франции считается Днем памяти жертв Геноцида армян. Французы хорошо осведомлены о Геноциде армян, и их информированность обусловлена результатами исследований, проведенных в этой сфере. По этой теме проводятся работы в школьных программах, программах переподготовки преподавателей и в таких заведениях, как Мемориальный комплекс - Фонд Шоа”, - подчеркнул посол.
По словам Аматуни Вирабяна, в сфере архивного дела у них достаточно большой опыт международного сотрудничества. Работали также с французской стороной. “Сегодня мы впервые подписываем соглашение, которое направлено на сохранение памяти о Геноциде армян и научное исследование, чтобы больше не было подобных бесчеловечных явлений. Думаю, что подписание соглашения - приятная церемония, но необходимо реализовывать содержащиеся в нем пункты”, - отметил Вирабян. Он сказал, что уже обсудил с Жаком Фреджем те программы, которые будут реализованы в ближайшее время. “В нашем архиве хранится множество документов, но особенно много материалов, касающихся Геноцида армян. У нас есть документы, связанные с геноцидами ассирийцев, езидов, которые также будут включены в наши совместные работы”, - подчеркнул директор архива.
Инициатива подписания соглашения о сотрудничестве принадлежит французской стороне. Еще в 2018 году представители Фонда - мемориала Шоа во главе с директором Жаком Фреджи посетили Армению. На встрече с директором Национального архива Армении Аматуни Вирабяном они выступили с предложением о сотрудничестве.
Соглашение, состоящее из пяти пунктов, было подписано сроком на пять лет, однако по обоюдному соглашению обеих сторон оно может быть продлено еще на пять лет.
Фонд - Мемориал Шоа занимается изучением Холокоста и вопросов предотвращения геноцидов в мире. С момента создания там собирались документы и копии документов не только о судьбе евреев во время Холокоста во время Второй мировой войны, но и об участии армян, спасшихся от Геноцида в движении французского Сопротивления.