Հայկ Հարությունյանի մահվան դեպքի առթիվ քրգործով ՔԿ-ն գրություն է ուղարկել 2 կայքի խմբագրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկ Հարությունյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով համապատասխան գրություն է ուղարկվել երկու լրատվամիջոցի խմբագրություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Նաիրա Հարությունյանը:
«Հայկ Հարությունյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով համապատասխան գրություն է ուղարկվելHayeli.am և Armlur.am կայքերի խմբագրություն՝ «Ինձ պարտադրում են սուտ ցուցմունք տալ,ախր Ռոբերտ Քոչարյանն ու Գեղամ Պետրոսյանը մեղավոր չեն» Հայկ Հարությունյանի վերջին խոսքերը ինքնասպանությունից առաջ և «Հայկ Հարությունյանը դեպքի պահին միայնակ չի եղել. հայտնի են նրա վերջին խոսքերը» վերտառությամբ հոդվածների հեղինակներին պարզելու և գործով պարզաբանման ենթակա հանգամանքների վերաբերյալ նրանց հարցաքննելու համար»,- գրել է Հովհաննիսյանը:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քննություն է տարվում` Հայկ Հարությունյանի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
2019թ. սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23:50-ին, ՀՀ ոստիկանությունում ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Կոտայքի մարզի Բջնի գյուղում գտնվող իր ամառանոցում մահացել է Հայկ Հարությունյանը:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և Բջնի գյուղի Ամառանոցային թաղամասում գտնվող, իրեն պատկանող ամառանոցային առանձնատան հյուրասենյակում հայտնաբերել Հայկ Հարությունյանի դիակը՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով:
Դեպքի առթիվ ՀՀ Քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ՝ դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, վերցվել փորձանմուշներ, դիակի կողքին հայտնաբերվել են «ПСМ» տեսակի ատրճանակ և պարկուճ, հարցաքննվել են վկաներ:
Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Հ. Հարությունյանը դեպքին նախորդող ժամանակահատվածում օգտագործել է զգալի քանակությամբ ալկոհոլ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատահետքաբանական, դատագենետիկական դատամատնադրոշմային, դատաձգաբանական փորձաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

По факту смерти Айка Арутюняна СК направил письмо в редакцию 2 сайтов
По уголовному делу, возбужденному по факту смерти Айка Арутюняна, в редакцию двух СМИ направлено соответствующее письмо. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написала начальник управления информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
“По уголовному делу, возбужденному по факту смерти Айка Арутюняна, для выяснения авторов материала “Меня обязывают дать ложные показания, но ведь Роберт Кочарян и Гегам Петросян не виноваты”: последние слова Айка Арутюняна перед самоубийством” и их допроса по обстоятельствам дела, подлежащим разъяснению, отправлены соответствующие письма в редакции сайтов Hayeli.am и Armlur.am”, - написала Ованнисян.
В Котайкском областном следственном управлении Следственного комитета Армении ведется следствие для выяснения обстоятельств смерти Айка Арутюняна.
23 сентября 2019 года в 23: 59 в полицию Армении поступило сообщение о том, что на своей даче в селе Бжни Котайкской области скончался Айк Арутюнян.
На место происшествия выехала оперативно-следственная группа, где было обнаружено тело Айка Арутюняна с огнестрельным ранением в области головы.
По факту происшествия в Котайкском областном следственном управлении Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 110 УК Армении.
Был проведен осмотр места происшествия, где были обнаружены следы, похожие на кровь, были взяты образцы, допрошены свидетели. Рядом с трупом обнаружены пистолет “ПМС” и гильза.
В ходе следствия были получены данные о том, что в предшествующий инциденту период Арутюнян употребил значительное количество алкоголя.
Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение по уголовному делу, назначены судебно-медицинская, судебно-следственная, судебно-генетическая судебно-баллистическая, судебно-баллистическая экспертизы.