Իրանն ազատ Է արձակել բրիտանական Stena Impero նավթատար նավը. Sky News Arabia
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանություններն ազատ են արձակել բրիտանական Stena Impero լցանավը, որը Հորմուզի նեղուցում կալանվել Էր Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորախմբի կողմից (ԻՀՊԶ, Իրանի զինված ուժերի ընտիր ստորաբաժանում): Սեպտեմբերի 23-ին այդ մասին հայտնել Է Sky News Arabia հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտարարել Է Իրանի կառավարության ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիին, «բրիտանական լցանավի ազատման իրավաբանական ընթացակարգերն ավարտված են»:
Ըստ որում նա չի հայտնել ստույգ ժամկետը, թե նավթատար նավը երբ կմեկնի Իրանի ափերից:
Հուլիսի 19-ին IRNA գործակալությունը հաղորդել Էր, որ Stena Impero լցանավը՝ բրիտանական դրոշի ներքո Հորմուզի նեղուցում կալանվել Է այն բանից հետո, երբ չի արձագանքել Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմի նախազգուշացումներին: Սեպտեմբերի սկզբին Իրանի իշխանությունները լցանավի անձնակազմի յոթ անդամների թույլատրել են հեռանալ Իրանից եւ մեկնել Արաբական Միացյալ Էմիրություններ: Դրանից հետո նավում մնացել են անձնակազմի 16 անդամներ. դա նվազագույնն Է նավի գործառման ապահովման համար ծով դուրս գալու դեպքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Иран освободил британский танкер Stena Impero
Иранские власти освободили британский танкер Stena Impero, который был задержан в Ормузском проливе силами Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные подразделения ВС Ирана). Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщил телеканалSky News Arabia.
Как заявил представитель иранского правительства Али Рабии, "юридические процедуры по освобождению британского танкера завершены". При этом он не сообщил точный срок, когда нефтеналивное судно отправится от берегов Ирана.
19 июля агентствоIRNAсообщило, что танкер Stena Impero под британским флагом был задержан в Ормузском проливе после того, как не реагировал на предупреждения Корпуса стражей исламской революции.
В начале сентября власти Ирана разрешили семерым членам экипажа танкера покинуть Иран и отправиться в Объединенные Арабские Эмираты. После этого на борту остались 16 членов экипажа - это минимум для обеспечения функционирования судна в случае выхода в море.