Իրանը մերժել Է Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա գրոհներին մեղսակցության մեղադրանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանն անհիմն Է համարում Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա գրոհներին երկրի մեղսակցության վերաբերյալ ԱՄՆ-ի հայտարարությունները եւ մերժում Է այդ մեղադրանքները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 16-ին հայտարարել Է Իրանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
«Իրանը աներկիմաստ հայտարարել Է, որ պաշտպանում Է Եմենի ժողովրդի դիմադրությունը (Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիային), սակայն Թեհրանի նկատմամբ նման հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, քան ԱՄՆ-ի կողմից մեր երկրի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու փորձ,- ասել Է Մուսավին, որի խոսքը մեջբերել Է Press TV հեռուստաալիքը:- Այդ կապակցությամբ մենք մերժում ենք այդ մեղադրանքները»: Սեպտեմբերի 14-ին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն Իրանի իշխանություններին մեղադրել Է Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա գրոհներին մեղսակից լինելու մեջ: Սեպտեմբերի 15-ին ամերիկացի սենատոր Լինդսի Գրեմը (հանրապետական Հարավային Կարոլինայի նահանգից) առաջակել Է ԱՄՆ-ի իշխանություններին՝ քննարկել Իրանի նավթային օբեյեկտներին հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը՝ Սաուդյան Արաբիայի Saudi Aramco նավթընկերության ձեռնարկությունների վրա հարձակման պատճառով: Սեպտեմբերի լույս 14-ի գիշերը Saudi Aramco-ի՝ Սաուդյան Արաբիայի ազգային նավթըներության ձեռնարկությունները ենթարկվեցին դրոնների գրոհի: Մասնավորապես, հարձակման Է ենթարկվել աշխարհի խոշորագույն նավթավերամշակման համալիրը, որը գտնվում Է երկրի արեւելքում: Դա հանգեցրել Է Սաուդյան Արաբիայում նավթի հանույթի կիսով չափ կրճատման՝ օրական 5,7 միլիոն բարելով: Հարձակման պատասխանատվությունն ստանձնել են եմենցի հուսի ապստամբները, սակայն ԱՄՆ-ը կասկածում Է նրանց մեղսակցությանը եւ պատահածի համար մեղադրել Է Իրանի իշխանություններին: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը թույլատրել Է անհրաժեշտության դեպքում գործի դնել նավթի՝ երկրում առկա ռազմավարական պահուստները Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա գրոհներից հետո, որպեսզի շուկայում կայունացվի իրադրությունը: Իր որոշման մասին Միացյալ Նահանգների ղեկավարը հայտնել Է սեպտեմբերի 15-ին Twitter-ում: «Հաշվի առնելով Սաուդյան Արաբիայի վրա կատարված գրոհները, որոնք կարող Էին ազդել նավթի գների վրա, ես թույլատրեցի գործի դնել նավթի ռազմավարական պահուստի նավթը, եթե դա անհրաժեշտ լինի, այն ծավալներով, որոնք կսահմանվեն եւ որոնք պետք Է բավական լինեն, որպեզի պահպանվի շուկաների մատակարարման նորմալ մակարդակը»,- հայտարարել Է նա: Թրամփը հավելել Է, որ ԱՄՆ-ն Էր Ռիադից սպասում Է նկատառումներ այն մասին, թե ով Էր կանգնած Saudi Aramco-ի վրա գրոհի հտեւում, եւ կգործի՝ ելնելով դրանից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Iran has dismissed accusations by the United States that Tehran is behind the attacks on Saudi Arabian oil fields.
“Iran has unequivocally announced that it is defending the Yemeni people’s resistance, however such announcements against Tehran are nothing but an attempt by the US to exert maximum pressure on us,” Iranian foreign ministry spokesperson Abbas Mousavi said, according to Press TV. “We are denying the accusations”.
On September 14, US Secretary of State Mike Pompeo accused Iran in being involved in the attacks on the Saudi oil fields.
US President Donald Trump authorized the release of oil from the Strategic Petroleum Reserve if needed after the Saudi Arabia oil fields were attacked. Trump has issued the order in order to stabilize the market situation.
“Based on the attack on Saudi Arabia, which may have an impact on oil prices, I have authorized the release of oil from the Strategic Petroleum Reserve, if needed, in a to-be-determined amount sufficient to keep the markets well-supplied. I have also informed all appropriate agencies to expedite approvals of the oil pipelines currently in the permitting process in Texas and various other States.
Saudi Arabia oil supply was attacked. There is reason to believe that we know the culprit, are locked and loaded depending on verification, but are waiting to hear from the Kingdom as to who they believe was the cause of this attack, and under what terms we would proceed,” Trump tweeted.
Overnight September 14th Saudi Aramco oil fields came under drone attack. Yemeni rebels have claimed responsibility for the attack however US has accused Iran, which in turn has denied any involvement.