Ֆրանսիական խոշորագույն ընկերության համար Հայաստանը մեծ շուկա է. Thales-ն ամփոփել է այցի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեխնոլոգիական առաջատար «Thales Group» ֆրանսիական խոշորագույն ընկերությունը շարունակում է ուսումնասիրել Հայաստանը՝ ուրվագծելով այն ուղղությունները, որոնցով առաջիկայում հնարավոր է հիմք դնել հայ-ֆրանսիական նոր համագործակցության:
Հենց այս նպատակով Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով կրկին Հայաստան էր այցելել «Thales Group»-ի պատվիրակությունը՝ այս անգամ ավելի մեծ և ներկայացուցչական կազմով. մեր երկրում էին ընկերության ռազմավարության և համագործակցության հարցերով փոխնախագահ Ֆիլիպ Վալերին, վաճառքի և մարկետինգի հարցերով փոխնախագահ Ժերոմ Սիոնը, բիզնեսի զարգացման հարցերով տնօրեն Ալեքսանդր Գոդլևսկին և փոխնախագահ, տարածաշրջանային տնօրեն Պոլ Ռեմին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այցի մի քանի օրերի ընթացքում ընկերության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները հասցրել են հանդիպումներ ունենալ ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների, այդ թվում և կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի, էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար Գեղամ Վարդանյանի հետ, այցելել են առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններ, մասնավորապես՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերություն, BetConstruct ընկերություն, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, հանդիպել հայկական ստարտափների ներկայացուցիչների հետ, ուսումնասիրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հայաստանյան փորձառությունը:
Այցի ավարտին ընկերության փոխնախագահ, տարածաշրջանային տնօրեն Պոլ Ռեմին, ով արդեն երրորդ անգամ էր Հայաստանում, լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ այցը խիստ կարևոր էր: «Մեր այցի նպատակը Հայաստանի և Thales-ի միջև ստեղծված աշխատանքային խմբի շրջանակում հնարավորինս շատ տեղեկատվություն հավաքելն է՝ հստակեցնելու այն պոտենցիալ ուղղությունները, որոնցով կարող ենք ներկայություն ունենալ ձեր երկրում»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք կան արդեն իսկ ձեռք բերված հստակ պայմանավորվածություններ՝ Պոլ Ռեմին նշեց, որ դրանց մասին փոքր-ինչ վաղ է խոսել: «Համագործակցության շատ լավ հեռանկարներ կան: Մենք շատ խոշոր ընկերություն ենք և չենք ցանկանում պարզապես խոստումներ տալ: Մեր նպատակն է հասնել շոշափելի արդյունքների: Այո, ունենք մտադրություն՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցելու հայկական էկոհամակարգի հետ: Սակայն պետք է լրջորեն աշխատենք՝ հստակեցնելու իրական և շոշափելի ուղղությունները»,- նշեց նա: Որպես համագործակցության մեծ ներուժ ունեցող ուղղություն՝ Ռեմին մասնավորապես առանձնացրեց արհեստական բանականության ոլորտը:
Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանը հարուստ է ռեսուրսներով: «Որպես բարձր տեխնոլոգիական ընկերություն՝ մենք Հայաստանը դիտարկում ենք որպես մեծ շուկա: Հայաստանը փոքր երկիր է, սակայն ունի շատ հզոր կրթական ու տեխնոլոգիական հիմքեր, իսկ Thales-ի նման ընկերության համար դա մեծ առավելություն է»,- ընդգծեց Ռեմին՝ հավելելով, որ առաջիկայում այցերը Հայաստան շարունակական կլինեն:
«Thales Group» ընկերությունը գործունեություն է ծավալում աշխարհի տարբեր երկրներում և զբաղվում էլեկտրական համակարգերի նախագծմամբ ու կառուցմամբ, ծառայություններ ապահովում ավիացիոն-տիեզերական, պաշտպանական, տրանսպորտային և անվտանգության շուկաներում:
Ֆրանսիական և եվրոպական տեխնոլոգիական առաջատար այս ընկերության հետ համագործակցության հիմքերը դրվել էին դեռ 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակում հանդիպումներ էր ունեցել «Thales Group» -ի ղեկավարության հետ, իսկ 2018 թվականի նոյեմբերին այցելել էր ընկերության թվային արտադրամաս ու ծանոթացել գործունեությանը և ընթացիկ ծրագրերին, քննարկել հայաստանյան ընկերությունների հետ հնարավոր համագործակցության ուղղություններին վերաբերող հարցեր։ Հանրապետության նախագահի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում ընկերության բարձրաստիճան պատվիրակությունն այս տարվա հունիսին Դիլիջանում մասնակցեց «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին:
Արդեն 2019 թվականի հունիսին Արմեն Սարգսյանը Լը Բուրժեում անցկացվող Փարիզի միջազգային ավիացիոն ցուցահանդեսի շրջանակում այցելել էր «Thales Group»-ի տաղավար և հանդիպել ընկերության նախագահ Պատրիս Քեյնի հետ: Հենց այստեղ էլ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել «Thales Group»-ի ներկայացուցիչների այցը Հայաստան կազմակերպելու, ինչպես նաև փոխգործակցության կոնկրետ ուղղությունների վերաբերյալ արդեն իսկ պատրաստված համապատասխան փաստաթուղթն ուսումնասիրելու նպատակով աշխատանքային խմբեր ստեղծելու վերաբերյալ:

Армения большой рынок для крупнейшей французской компании: Thales подвела итоги визита
Крупнейшая французская технологическая компания “Thales Group” продолжает изучать Армению, наметив направления, по которым в ближайшее время возможно будет заложить основу нового армяно-французского сотрудничества.
Именно с этим намерением делегация “Thales Group” по приглашению президента Республики Армения Армена Саркисяна вновь посетила Армению - на этот раз в более большом и представительском составе. В нашей стране были вице-президент по вопросам стратегии и сотрудничества компании Филипп Валери, вице-президент по продажам и маркетингу Жером Сион, директор по вопросам развития бизнеса Александр Годлевский и вице-президент, региональный директор Пол Реми.
Как сообщает «Арменпресс», в течение нескольких дней визита представители руководящего состава компании успели встретиться с представителями правительства Армении, в том числе с министром образования, науки, культуры и спорта Араиком Арутюняном, министром экономики Тиграном Хачатряном, заместителем министра высокотехнологичной промышленности Гегамом Варданяном, посетили ведущие технологические компании, в частности, компанию “Синопсис Армения”, компанию “BetConstruct”, центр креативных технологий ТУМО, встретились с представителями армянских стартапов, изучили степень профессионализма Армении в сфере высоких технологий.
В конце визита вице-президент компании, региональный директор Пол Реми, который уже в третий раз был в Армении, в беседе с журналистами отметил, что визит был очень важен.
“Цель нашего визита - в рамках рабочей группы, созданной между Арменией и Thales собрать как можно больше информации, чтобы уточнить те потенциальные направления, по которым мы можем иметь присутствие в вашей стране”, - отметил он.
На вопрос, есть ли уже достигнутые четкие договоренности, Пол Реми отметил, что о них говорить пока рано.
“Есть очень хорошие перспективы для сотрудничества. Мы очень крупная компания и не хотим просто давать обещания. Наша цель - добиться ощутимых результатов. Да, у нас есть намерение сотрудничать с армянской экосистемой в сфере высоких технологий. Однако мы должны серьезно поработать для уточнения реальных и осязаемых направлений”, - отметил он. В качестве направления, имеющего большой потенциал сотрудничества, Реми, в частности, выделил сферу искусственного интеллекта.
По его убеждению, Армения богата ресурсами. “Как высокотехнологичная компания, мы рассматриваем Армению как крупный рынок. Армения маленькая страна, но имеет очень мощные образовательные и технологические основы, а для такой компании, как “Thales”, это большое преимущество”, - подчеркнул Реми, добавив, что в ближайшее время визиты в Армению будут носить продолжительный характер.
Компания "Thales Group" ведет деятельность в разных странах мира и занимается проектированием и строительством электрических систем, обеспечивает услуги на авиационно-космических, оборонных, транспортных и охранных рынках.
Основы сотрудничества с этой французской и европейской технологической компанией были заложены еще в сентябре 2018 года, когда президент Армении Армен Саркисян в рамках визита во Францию встретился с руководством “Thales Group”, а в ноябре 2018 года посетил цифровой цех компании и ознакомился с ее деятельностью и текущими программами, обсудил вопросы, касающиеся возможных направлений сотрудничества с армянскими компаниями.
В результате договоренностей, достигнутых с президентом Республики, высокопоставленная делегация компании в июне этого года в Дилижане приняла участие в “Армянском саммите мыслей”.
Уже в июне 2019 года Армен Саркисян в рамках Парижской международной авиационной выставки в Ле Бурже посетил павильон “Thales Group”и встретился с президентом компании Патрисом Кейном.
Именно здесь была достигнута договоренность об организации визита представителей “Thales Group” в Армению, а также о создании рабочих групп для изучения уже подготовленного соответствующего документа по конкретным направлениям взаимодействия.