Արցախում «Երևանի օրեր»-ի գալահամերգով մեկնարկեց «Մանսուրյան-80» համերգաշարը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 2-ը անցկացվող «Երևանի օրերն» ամփոփվել են Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում, որով էլ տրվել է «Մանսուրյան-80» հոբելյանական համերգաշարի մեկնարկը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Յուրաքանչյուր այցելություն Արցախ պատվիրակության ուխտագնացություն է»,- ողջույնի խոսքում նշել է քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։
«Երևանի մշակույթի օրերի ընթացքում մենք երեկ և այսօր եղանք նաև զորամասերում, սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի վաթսունամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառում ունեցանք, շփվեցինք մեր այսօրվա խաղաղ երկնքի երաշխավորի՝ մեր զինվորների հետ: Այստեղ, կարծում եմ, մեծ խորհուրդ կա. հայոց զինվորը, զենքով պաշտպանելով իր հողն ու հայրենիքը, պաշտպանում է հազարամյակների մեր գոյության կռվանը՝ հայ մշակույթը: Եվ պատահական չէ նաև, որ Երևանի մշակութային օրերը Ստեփանակերտում ամփոփում ենք մեր ժողովրդի համար մի շատ կարևոր օրվա՝ Արցախի Հանրապետության անկախության տոնի նախօրյակին»,-ընդգծել է Երևանի քաղաքապետը։
Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ Երևան և Ստեփանակերտ քաղաքների միջև սերտ համագործակցության և փոխադարձ կապերի ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը պարգևատրվել է «Արգիշտի առաջին» հուշամեդալով:
Ծննդյան 80-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ, Երևանի մշակութային կյանքում ներդրած նշանակալի ավանդի և բեղմնավոր գործունեության համար «Արգիշտի առաջին» հուշամեդալով է պարգևատրվել նաև կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը:
Վերածննդի հրապարակում կայացած համերգի ընթացքում հնչեց Տիգրան Մանսուրյանի կինոերաժշտությունը: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Մաեստրոյի ստեղծագործությունները նոր գործիքավորմամբ ու մոտեցմամբ մատուցեց հրապարակում հավաքված հազարավոր ստեփանակերտցիներին ու քաղաքի հյուրերին։ Ի դեպ, համերգաշարն առիթ դարձավ, որ նորովի նոտագրվեն և հրատարակվեն Մաեստրոյի կինոգործերը։
Համերգաշարը կշարունակվի Երևանում և տրամաբանական ավարտին կհասնի մշակութային մայրաքաղաք Գյումրիում՝ սեպտեմբերի 13-ին։

Гала-концерт, посвященный Дням Еревана в Арцахе, дал старт серии концертов «Мансурян-80»
Дни Еревана, проводимые в Арцахе с 31-го августа по 2-е сентября, завершились на площади Возрождения в Степанакерте, и начались юбилейные мероприятия «Мансурян-80».
«Каждый визит в Арцах является своего рода паломничеством для делегации», - как сообщили Арменпресс в пресс-службе мэрии Еревана, отметил в своей приветственной речи мэр Айк Марутян.
«В рамках дней Еревана в Арцахе мы побывали в воинских частях, приняли участие в мероприятии, посвященном 60-летию Спарапета Вазгена Саргсяна, пообщались с нашими солдатами, являющимися гарантами нашего мирного неба сегодня. В этом, я думаю, кроется большой смысл: армянский солдат, с оружием в руках защищая свою землю и родину, защищает также армянскую культуру, тысячелетиями являющуюся опорой нашего существования. Неслучайно, что мы завершаем дни Еревана в Степанакерте в преддверии очень важного для нашего народа дня - Дня независимости Республики Арцах», - подчеркнул мэр Еревана.
За вклад в дело укрепления сотрудничества между Ереваном и Степанакертом, по решению мэра Еревана, мэр Степанакерта Сурен Григорян награжден памятной медалью «Аргишти Первый». По случаю 80-летия, за значимый вклад в культурную жизнь Еревана и плодотворную деятельность, медаль «Аргишти Первый» была вручена также композитору Тиграну Мансуряну.
Во время концерта на площади Возрождения прозвучала музыка Тиграна Мансуряна, написанная для кинофильмов. Произведения Маэстро прозвучали в новой аранжировке в исполнении Государственного симфонического оркестра Армении под руководством дирижера Сергея Смбатяна. Музыкальное событие стало поводом для нотирования киномузыки Маэстро и их изданию.