Զուրաբիշվիլին հրաժարվել Է բացատրել ոստիկանին սպանածին ներում շնորհելու պատճառները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դատապարտյալներին ներում շնորհելը իմ օրինական իրավունքն Է, ասել Է Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին՝ հրաժարվելով Ֆրանսիայից մեկնաբանել իր ընդունած վերջին որոշումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Զուրաբիշվիլին օգոստոսի 28-ին 34 կալանավորի ներում Էր շնորհել Սուրբ Աստվածածնի վերափոխման տոնի՝ Մարիամոբայի կապակցությամբ: Նրանց թվում հայտնվել Է նաեւ Ռամազ Դեւաձեն, որը դատապարտվել Էր 2014 թվականին ոստիկան Թարաշ Մուքբանյանին սպանելու համար:
Դա հարուցել Է ընդդիմության եւ շարքային քաղաքացիների վրդովմունքը. սոցցանցերում չի դադարում թեմայի քննարկումը: «…Եթե հարկավոր Է ինչ-որ ավելի հանգամանալի հայտարարություն անել, ես կարծում եմ, որ դա պետք Է անել Թբիլիսիում»,- ասել Է Զուրաբիշվիլին Imedi հեռուստաընկերությանը:
Ընդսմին նա ափսոսանք Է հայտնել այն բանի պատճառով, որ Եվրոպա իր այցի ժամանակ, որտեղ քննարկվում են երկրի համար կարեւոր հարցեր, փորձ Է արվում ուշադրությունը շեղել այլ հարցի վրա:
«Գոնե եւս երկու օր ինձ սպասեիք Թբիլիսիում եւ պատասխաններն ստանայիք Թբիլիսիում: Այսօր կարեւորն այն Է, թե ինչ Է տեղի ունենում այստեղ եւ եկեք խոսենք այդ մասին»,-նշել Է Զուրաբիշվիլին: 22-ամյա ոստիկան Թարաշ Մուքբանյանի սպանությունը տեղի Է ունեցել 2014 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Բաթումի գիշերային ակումբներից մեկում:
Հետաքննության տվյալներով՝ նրա եւ Դեւաձեի միջեւ, որը եղել Է ոչ սթափ վիճակում, տեղի Է ունեցել խոսքակռիվ, որի ընթացքում Դեւաձեն ոստիկանից խլել Է ծառայողական զենքը եւ կրակել նրա գլխին: Մուքբանյան տեղում մահացել Է: 2015 թվականի սեպտեմբերին Դեւաձեն դատապարտվել Է 12 տարվա բանտարկության: Նա ազատ Է արձակվել մի քանի օր առաջ: Նախագահին դատապարտել Է նաեւ Վրաստանի խորհրդարանի իրավաբանական հարցերի կոմիտեի նախագահ Անրի Օհանաշվիլին: «Ինձ համար անընդունելի Է այս դեպքը՝ ներում շնորհել ոստիկանին սպանելու համար դատապարտվածին, որը չի կրել իր պատժաժամկետի նույնիսկ կեսը»,-ասել Է Օհանաշվիլին, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Зурабишвили отказалась разъяснить причины помилования убийцы полицейского
Помилование осужденных является моим законным правом, сказала президент Грузии Саломе Зурабишвили, отказавшись комментировать свое последнее решение из Франции, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
Зурабишвили помиловала 34 заключенных по случаю праздника Успения Пресвятой Богородицы – Мариамоба 28 августа. Среди них оказался и Рамаз Девадзе, осужденный за убийство полицейского Тараша Мукбаняна в 2014 году. Это вызвало возмущение оппозиции и рядовых граждан, в соцсетях не прекращается обсуждение темы.
"... Если нужно сделать какое-то более детальное заявление, я думаю, что это следует сделать в Тбилиси", - сказала Зурабишвили телекомпанииImedi.
При этом она выразила сожаление из-за того, что во время ее визита в Европу, где обсуждаются важные для страны вопросы, осуществляется попытка перенести внимание на другой вопрос.
"Хотя бы подождали меня еще два дня в Тбилиси и получили ответы в Тбилиси. Сегодня важно то, что происходит здесь и давайте говорить об этом ", - отметила Зурабишвили.
Убийство 22-летнего полицейского Тараша Мукбаняна произошло в одном из ночных клубов Батуми 27 декабря 2014 года. По данным следствия, между ним и Девадзе, который был в нетрезвом состоянии, произошла словесная перепалка, во время которой Девадзе отобрал у полицейского служебное оружие и выстрелил ему в голову. Мукбанян скончался на месте.
В сентябре 2015 года Девадзе был приговорен к 12 годам тюрьмы. Он вышел на свободу несколько дней назад.
Осудил президента и председатель комитета по юридическим вопросам парламента Грузии Анри Оханашвили.
"Для меня неприемлем этот случай - помилование осужденного за убийство полицейского, который не отсидел даже половины срока", - сказал Оханашвили