Իրանն ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ չի վարի ճնշման ու սպառնալիքների ներքո. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը չի կարող ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների գնալ այն պայմաններում, երբ Վաշինգտոնի կողմից պատերազմ եւ տնտեսական ճնշում Է պարտադրվում: Այդ մասին օգոստոսի 29-ին հայտարարել Է հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը Քուալա Լումպուրում լրագրողների հետ շփվելու ժամանակ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեզ համար հնարավոր չԷ Վաշինգտոնի հետ շփման մեջ մտնել, քանի դեռ նա չի դադարեցրել պատերազմ պարտադրելը եւ Իրանի ժողովրդի դեմ տնտեսական ահաբեկչությանը մասնակցելը»,-Զարիֆի խոսքը մեջբերում Է Reuters գործակալությունը: Նա հավելել Է, որ միջուկային գործարքին ԱՄՆ-ի վերադարձը «տոմս Է բանակցությունների համար»:
Օգոստոսի 28-ին Զարիֆը պաշտոնական այցով ժամանել Է Մալայզիա, որտեղ նա հույս ունի այս երկրի քաղաքական գործիչների հետ քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության, երկկողմ հարաբերությունների հարցերը, ինչպես նաեւ միջուկային գործարքի պահպանման խնդիրը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Зариф заявил, что Иран не будет вести переговоры с США под давлением и угрозами
Иран не может пойти на переговоры с США в ситуации навязывания войны и экономического давления со стороны Вашингтона. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в четверг заявил министр иностранных дел республики Мохаммад Джавад Зариф во время общения с журналистами в Куала-Лумпуре.
"Для нас невозможно вступать в контакт с Вашингтоном, пока они не прекратят навязывать войну и участвовать в экономическом терроризме против иранского народа", - цитирует слова Зарифа агентствоReuters. Он добавил, что возвращение США к ядерной сделке "является билетом на переговоры".
В среду Зариф прилетел с официальным визитом в Малайзию, где он рассчитывает обсудить с политиками этой страны вопросы региональной безопасности, двусторонних отношений, а также проблему сохранения ядерной сделки.