Վրաստանի ազգային բանկի ղեկավարը հայտարարել Է, որ հրաժարական չի տա լարիի փլուզման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի ազգային բանկի ղեկավար Կոբա Գվենեթաձեն հայտարարել Է, որ չի պատրաստվում հրաժարական տալ լարիի փոխարժեքի արժեզրկման պատճառով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վրաստանի ազգային բանկը ԱՄՆ-ի դոլարի նկատմամբ լարիի փոխարժեքը օգոստոսի 28-ին սահմանել Է 2,9415 լարիի չափով: Գվենեթաձեի հրաժարականը պահանջում են ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչները: Նրանք Ազգային բանկի ղեկավարին մեղադրում են անգործության մեջ, որը բերում Է ազգային արժույթի հետագա արժեզրկման:
«Սահող փոխարժեքի պայմաններում բացարձակապես հնարավոր չԷ կանխատեսումներ անել լարիի փոխարժեքի կապակցությամբ: Վերջին ժամանակաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններն ստեղծել են այն բանի բացասական սպասումներ, որ արժութային եկամուտներն ավելի վատն են լինելու, քան այլ դեպքերում, ինչն ազդել Էր արժույթի փոխարժեքի վրա»,- հայտարարել Է Գվենեթաձեն լրագրողներին:
Նրա խոսքով՝ սեպտեմբերի 4-ին կկայանա դրամական քաղաքականության կոմիտեի նիստը, որտեղ որոշում կընդունվի՝ ձեռնարկե՞լ ազգային արժույթի կայունացմանն ուղղված գործողություններ, թե ոչ:
«Ես չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ»,-հավելել Է նա:
Լարին անշեղորեն արժեզրկվում Էր Թբիլիսիում բողոքի ակցիաների սկսվելուց եւ Ռուսաստանի կողմից տուրիստական արգելանքի սահմանումից հետո: Եթե հունիսի 21-22-ին Վրաստանի ազգային բանկի պաշտոնական փոխարժեքը 1 դոլարի դիմաց կազմում Էր 2,78 լարի, ապա օգոստոսի 1-ին այն հասել Է հակառեկորդի՝ 2,97 լարիի: Այսինքն՝ լարին դոլարի նկատմամբ միագումար արժեզրկվել Է 6,4 տոկոսով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Глава Нацбанка Грузии заявил, что не уйдет в отставку из-за обвала лари
Глава Национального банка Грузии Коба Гвенетадзе заявил, что не собирается подавать в отставку из-за обесценивания курса лари, передаетАрменпресссо ссылкой наРИА Новости.
Национальный банк Грузии установил обменный курс лари по отношению к доллару США на 28 августа в размере 2,9415 лари. Отставку Гвенетадзе требуют представители оппозиционных партий. Они обвиняют главу Нацбанка в бездействии, которое приводит к еще большему обесцениванию национальной валюты.
"В условиях плавающего курса абсолютно невозможно делать прогнозы по поводу курса лари. Произошедшие в последний период события создали негативные ожидания того, что валютные доходы будут более плохими, чем в других случаях, что повлияло на курс валюты",- заявил Гвенетадзе журналистам.
По его словам, 4 сентября состоится заседание комитета монетарной политики, на котором будет принято решение, принимать какие-либо действия с целью стабилизации нацвалюты или нет.
"Уходить в отставку я не собираюсь",- добавил он.
Лари неуклонно обесценивался с начала акций протеста в Тбилиси и ввода Россией туристического эмбарго. Если официальный курс Нацбанка Грузии на 21-22 июня составлял 2,78 лари за доллар, то к 1 августа он достиг антирекорда - 2,97 лари. То есть, суммарно лари по отношению к доллару обесценился на 6,4%.