Ռոմանոս Պետրոսյանը ներկայացրեց Կոտայքի մարզի տնտեսական ներուժը
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը Ծաղկաձորում «Իմ քայլը հանուն Կոտայքի մարզի»ներդրումային-բիզնես համաժողովի ընթացքում ներկայացրեց մարզի տնտեսական ներուժը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտնեց, որ այս համաժողովում ներկայացվելու է Կոտայքում հաջողության պատմություն գրանցած 10 բիզնես նախագծեր և ևս 25 ներդրումային ծրագրեր տնտեսության ամենատարբեր ոլորտներում, որոնց մեծ մասը իրագործման փուլում են կամ գտնվում են մեկնարկային կետում։
Պետրոսյանը նշեց, որ մարզում կան մի շարք գործող և վերակառուցման ենթակա ջրամբարներ, որոնցից առանցքային են Մարմարիկի և Աղբյուրակի ջրամբարները. միայն Մարմարիկի ջրամբարը ունի շուրջ 24 միլիոն խորանարդ մետր տարողունակություն և գործարկումից ի վեր այս տարի առաջին անգամ այն ամբողջովին ջրալցվել է։
«Մարզում հիմնանորոգման կարիք ունեցող ջրամբարներից են Սևաբերդի ջրամբարը, որի հիմնանորոգման և գործարկման ուղղությամբ այս պահին տարվում են բանակցություններ, ներգրավվելով նաև մասնավոր ներդրողների, այս պահին կառավարության օրակարգում է Եղվարդի ջրամբարի կառուցման առաջնահերթ ծրագիրը, որի նախագիծը համաժողի ընթացքում կներկայացվի»,- ընդգծեց Պետրոսյանը։
«Իմ քայլը հանուն Կոտայքի մարզի»ներդրումային-բիզնես համաժողովի ընթացքում կներկայացվեն մարզում գյուղատնտեսության,արդյունաբերության,տուրիզմի ու շատ այլ ոլորտների զարգացմանն ուղղված ներդրումային ծրագրեր։ Համաժողովին կներկայացվի նաև մարզի ներդրումային գրավչության մասին ֆիլմի ցուցադրություն։

Романос Петросян представил экономический потенциал Котайкской области
Губернатор Котайкской области РА Романос Петросян представил экономический потенциал региона в рамках инвестиционного бизнес-форума «Мой шаг — во имя Котайкской области» в Цахкадзоре.
Как передает Арменпресс, Романос Петросян сообщил, что на этом форуме будут представлены 10 бизнес-проектов, зарегистрировавших в Котайке свою историю успеха, и 25 инвестиционных проектов в различных секторах экономики, большинство из которых находятся в процессе реализации или еще на стартовом этапе.
Петросян отметил, что в регионе имеется ряд действующих и подлежащих реконструкции водохранилищ, ключевыми из которых являются водохранилища Мармарика и Ахбюрака.Одно только водохранилищеМармарикаимеет емкость около 24 млнкб/м, и с момента его создания в первый раз вэтом году водохранилище было полностью заполнено водой.
«Одним из водохранилищ области, нуждающихся в ремонте, является Севабердское водохранилище. В данный момент идут обсуждения относительно его реконструкции и эксплуатации – с привлечением частных инвесторов. На повестке правительства в качестве приоритетной задачи стоит и строительствоЕгвардского водохранилища. Соответствующий проект будет представлен в ходе нашего форума», - подчеркнул Петросян.
В ходе инвестиционного бизнес-форума«Мой шаг — во имяКотайкской области» будут представленыинвестиционные программы, направленные на развитиесельского хозяйства,промышленности,туризма и многих других областейрегиона.На форуме также будет показан фильм об инвестиционной привлекательности региона.
Целью бизнес-форума является привлечение бизнесменов в Армении и из-за рубежа в процесс развития экономикии общинрегиона