ԵԱՏՄ նախարարը Իրանը դիտարկում է որպես Մերձավոր Արևելք տանող դարպաս
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերության համալիրի հարցերով նախարար Ալեքսանդր Սուբոտինը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը դիտարկում է, որպես Մերձավոր Արևելք տանող դարպաս, որով հնարավոր կլինի այնտեղ հասցնել ԵԱՏՄ անդամ երկրների արտադրանքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Սուբոտինն ասաց օգոստոսի 16-ին կազմակերպված տեսակամուրջի ընթացքում՝ անդրադառնալով ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանը միտված համաձայնագրին:
«Իրանական շուկան ընդհանուր առմամբ մեզ համար շատ հեռանկարային է, շատ հետաքրքիր է միության անդամ երկրների համար: Առաջին հերթին հետաքրքիր է իր ծավալներով, և Իրանը կարելի է դիտարկել նաև որպես Մերձավոր Արևելքի դարպաս` մեր ապրանքներն այնտեղ հասցնելու համար»,- ասաց Սուբոտինը:
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանը միտված ժամանակավոր համաձայնագիրը ստորագրվել է 2018թ. մայիսի 17-ին Աստանայի տնտեսական համաժողովի շրջանակներում։ ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների խորհրդարանները վավերացրել են համաձայնագիրը:

Министр ЕАЭС рассматривает Иран как ворота на Ближний Восток
Министр по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии Александр Суботин рассматривает Исламскую Республику Иран как ворота на Ближний Восток, по которым можно будет доставлять туда продукцию стран-членов ЕАЭС. Как передает Арменпресс, об этом Суботин сказал в ходе телемоста 16 августа, касаясь соглашения о создании зоны свободной торговли ЕАЭС – Иран.
“Иранский рынок в целом очень перспективен для нас, очень интересен для стран-членов Союза. В первую очередь он интересен своими масштабами, и Иран можно рассматривать также и как ворота на Ближний Восток, чтобы доставлять туда наши товары”, - сказал Суботин.
Временное соглашение о создании зоны свободной торговли между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Ираном подписано 17 мая 2018 году в рамках Астанинского экономического форума. Парламенты всех стран-членов ЕАЭС ратифицировали это соглашение.