ՊԵԿ-ը պատրաստվում է նոր հոդված ավելացնել հարկային օրենսգրքում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեն պատրաստվում է նոր հոդված ավելացնել հարկային օրենսգրքում, որն իրավական կարգավորում կտա հարկային պլանավորման չարաշահման դեպքերին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին օգոստոսի 13-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեց ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
«Ներկայումս աշխատանքներ են կատարվում օրենսդրական փոփոխություններ իրականացնելու համար: Ունենք արդեն ներքին շրջանառության մեջ դրված օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծ, որը վերաբերում է հարկային օրենսգրքում նոր հոդված ավելացնելուն, որով կկարգավորվի հարկային պլանավորման չարաշահում և հարկային օգուտ հասկացությունները: Հարկային պլանավորման չարաշահումն այն է, երբ հարկ վճարողի կողմից գործողությունները, հարկերի հաշվարկման մեթոդները միտված են հարկերի պակաս վճարմանը: Սրա վերաբերյալ կունենանք իրավական կարգավորում»,- ասաց Հովհաննիսյանը:

КГД собирается добавить новую статью в Налоговый кодекс
Комитет по государственным доходам Армении собирается добавить в Налоговый кодекс новую статью, которая даст правовое регулирование случаям злоупотребления налоговым планированием.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 13 августа заявил заместитель председателя КГД Армении Эдвард Ованнисян.
“В настоящее время ведутся работы по осуществлению законодательных изменений. У нас уже есть проект законодательных изменений, введенных во внутренний оборот, который касается добавления в Налоговый кодекс новой статьи, которая регулирует понятия злоупотребление налоговым планированием и налоговая польза. Злоупотребление налоговым планированием заключается в том, что действия налогоплательщика, методы расчета налогов направлены на снижение налогов”, - сказал Ованнисян.