Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների համատեղ որոշմամբ Սիրիա ուղարկվեց մարդասիրական օգնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների համատեղ որոշմամբ Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն ուղարկվեց Ռուս-հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի կողմից տրամադրված հերթական մարդասիրական օգնությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, օգնությունը ուղարկվել է մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի միջոցների հաշվին:
Մարդասիրական օգնությունը նախատեսված է Սիրիայի բնակչության համար, որը տուժել է ռազմական կոնֆլիկտի հետևանքով:
ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը՝ 9 բեռնատարներում բեռնված մարդասիրական օգնությունը ճանապարհել է դեպի Սիրիա:
Այն պարունակում է մսի պահածո՝ 52,5 տոննա, ձկան պահածո՝ 35 տոննա, 40 տոննա շաքարավազ, ինչպես նաև չոր օրապահիկ՝ մոտ 14,5 տոննա քաշով:
Հայկական և ռուսական կողմի ներկայացուցիչները մարդասիրական օգնությունը հանձնելու են Սիրիայի Կարմիր մահիկի ներկայացուցչությանը, որի միջոցով էլ պետք է իրականացվի հետագա բաշխումը:

По общему решению правительств Армении и России в Сирию отправлена гуманитарная помощь
Совместным решением правительств Республики Армения и Российской Федерации в Сирийскую Арабскую Республику была направлена очередная гуманитарная помощь, предоставленная Российско-армянским центром гуманитарного реагирования.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ МЧС РА, помощь была направлена за счет средств Центра гуманитарного реагирования.
Гуманитарная помощь предназначена для населения Сирии, пострадавшего в результате военного конфликта.
Министр по ЧС Армении Феликс Цолакян проводил груз с гуманитарной помощью в Сирию.
В нем содержатся мясные консервы - 52,5 тонны, рыбные консервы - 35 тонн, 40 тонн сахарного песка, а также сухой паек - около 14,5 тонн.
Представители армянской и российской стороны передадут гуманитарную помощь представительству Красного Полумесяца Сирии, посредством которого и должно быть осуществлено ее дальнейшее распределение.