Վրաստանի օդանավակայաններում ուղեւորահոսքը 10 տոկոսով կրճատվել Է ՌԴ-ից թռիչքների արգելման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի եւ Բաթումի միջազգային օդանավակայաններում 2019 թվականի հուլիսին ուղեւորահոսքը 10 տոկոսով կրճատվել Է Ռուսաստանից թռիչքների ժամանակավոր արգելքի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է հանրապետության Էկոնոմիկայի փոխնախարար Ակակի Սագիրաշվիլին օգոստոսի 13-ին վրացական IMEDI հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
«Հայտնի իրադարձությունների պատճառով, որոնք վերաբերել են մեր ավիաշուկային, աշխատանքի անկում Է դիտվում Թբիլիսիի եւ Բաթումի միջազգային օդանավակայաններում: Ընդհանուր առմամբ մենք ունենք 10-տոկոսանոց անկում: Օրինակ, եթե անցյալ տարվա հուլիսին Թբիլիսիի օդանավակայանն սպասարկել Է 430 հազար ուղեւորների, ապա այս տարի այն թողանցել Է 385 հազար մարդու: Այս տարվա հուլիսին Բաթումն սպասարկել Է 100 հազար ուղեւորի այն դեպքում, երբ անցյալ տարի այդ թիվը կազմել Է 111 հազար»,-ասել Է Սագիրաշվիլին:
Վրաստանի զբոսաշրջության ազգային վարչակազմն օգոստոսի 7-ին հրապարակել Է հուլիս ամսվա վիճակագրական տվյալները, որոնց համաձայն, ՌԴ-ի քաղաքացիները շուրջ 160 հազար այց են կատարել հանրապետություն, ինչը 6,4 տոկոսով պակաս Է 2018 թվականի համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատությամբ: Օգոստոսի 12-ին Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն հայտարարել Է, որ զբոսաշրջության ոլորտը թռիչքների արգելման պատճառով տուժել Է մոտավորապես 60 մլն դոլարով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пассажиропоток в аэропортах Грузии сократился на 10% из-за запретов на полеты из России
Пассажиропоток в международных аэропортах Тбилиси и Батуми в июле 2019 года сократился на 10% из-за временного запрета на полеты из России. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом во вторник заявил замминистра экономики республики Акакий Сагирашвили в интервью грузинской телекомпанииIMEDI.
"Из-за известных событий, которые коснулись нашего авиарынка, наблюдается спад работы в Тбилисском и Батумском международных аэропортах. В общей сложностиу нас наблюдается 10-процентное падение. Например, если в июле прошлого года Тбилисский аэропорт обслужил 430 тыс. пассажиров, то в этом году он пропустил 385 тыс. человек. Батуми в июле этого года обслужил 100 тыс. человек, в то времякак в прошлом году эта цифра составляла 111 тыс.", - сказал Сагирашвили.
Национальная администрация туризма Грузии 7 августа опубликовала статистические данные за июль, согласно которымграждане РФ осуществили около 160 тыс. визитов в республику, что на 6,4% меньше по сравнению с тем же периодом2018 года. В понедельник премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе заявил, что сфера туризма пострадала примерно на $60 млн из-за запрета полетов.