«Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի մասնակիցները շրջել են Հայաստանի տեսարժան վայրերով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ընթացող «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցույթի մասնակիցները շրջայց են կատարել ՀՀ տեսարժան վայրերով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, մրցույթի մասնակիցներն այցելության ընթացքում ծանոթացել են Հայաստանի պատմությանը, մշակույթին և ավանդույթներին:
«Շնորհիվ մրցույթի անցկացման վայր` հարուստ պատմություն ունեցող Հայաստանի, մարզիկներին հնարավորություն է ընձեռվել ոչ միայն մրցել լավագույն «Խաղաղության մարտիկ» կոչմանն արժանանալու և իրենց գործընկերների փորձը որդեգրելու համար, այլև ծանոթանալու մրցույթի կազմակերպիչ երկրի մշակույթին, պատմությանը և ժողովրդի ավանդույթներին»,- ասաց Ռուսաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ փոխգնդապետ Սերգեյ Մուրզինը:
Մրցույթի մասնակից երկրների զինծառայողներն այցելել են Հայրենական մեծ պատերազմի թանգարան, Պատմության ազգային թանգարան, Հայկական ճարտարապետության թանգարան, Մատենադարան, Սարդարապատի հուշահամալիր, Ծիծեռնակաբերդ և Եռաբլուր զինվորական պանթեոն, որտեղ ծաղիկներ են խոնարհել Հայաստանի հերոսների հիշատակին:
Շրջայցի շրջանակում մասնակիցներն այցելել են Գառնու տաճար և Գեղարդի վանք, որտեղ հյուրերին սովորեցրել են հայկական ժողովրդական պարեր և ներկայացրել հայկական հոգևոր երգերը:

Участники конкурса “Воин мира” посетили достопримечательности Армении
Участники проходящего в Армении международного конкурса “Воин мира” совершили экскурсию по достопримечательностям Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Южного военного округа, участники конкурса в ходе визита ознакомились с историей, культурой и традициями Армении.
“Благодаря Армении, имеющей богатую историю, участникам была предоставлена возможность не только соревноваться за звание лучшего “воина мира”, но и ознакомиться с культурой, историей и традициями страны - организатора конкурса”, - сказал главный тренер сборной России подполковник Сергей Мурзин.
Военнослужащие стран-участниц конкурса посетили музей Великой Отечественной войны, Национальный музей истории, Музей армянской архитектуры, Матенадаран, Сардарапатский мемориальный комплекс, Цицернакаберд и военный пантеон Ераблур, где возложили цветы к памятнику героям Армении.
В рамках экскурсии участники посетили храм Гарни и монастырь Гегард, где гостей обучали армянским народным танцам и представили армянские духовные песнопения.