«Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի լավագույն կին դիպուկահարը Հայաստանից է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության ուսումնական կենտրոնի Տավուշի մարզի բարձրլեռնային զորավարժարանում անցկացվող «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի շրջանակում կայացավ «Դիպուկահար» մրցումը, որին մասնակից տղամարդ և կին զինծառայողները կրակում էին ԱԿ-74 ինքնաձիգով։
Մասնակիցներից յուրաքանչյուրը 100 մ տարածության վրա պառկած, ծնկից և կանգնած դրություններից 3-ական րոպեի ընթացքում 5-ական փամփուշտով պետք է խոցեր երեքական թիրախ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ռուսաստանի Հարավային ռազմական շրջանի մամուլի ծառայությունից, կանանց մրցապայքարում հաղթել է Հայաստանի ներկայացուցիչը, տղամարդկանց՝ Ռուսաստանի ներկայացուցիչը։
«Խաղաղության մարտիկ» միջազգային բանակային խաղերի հաղթողները և մրցանակակիրների անունները կհայտարարվեն մրցման հանդիսավոր փակմանը։
Մրցույթին մասնակցում են Հայաստանի, Բելառուսի, Իրանի, Հունաստանի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները:
Մրցումներն անցկացվում օգոստոսի 3-14-ը Երևանում, Դիլիջանում և Իջևանում: Մասնակիցներն ուժերն են չափում ռազմամասնագիտական «Պրոֆեսիոնալ» (կողմնորոշում տեղանքում, մարտական պատրաստության համալիր վարժություններ, բուժօգնության կազմակերպում), ռազմամարզական «Ատլետ», կրակային պատրաստության «Դիպուկահար», գրական-գեղարվեստական և պարային-երաժշտական «Տեր և տիկին», ռազմական պատմության գիտելիքների ստուգման «Էրուդիտ» մրցաձևերում:

Лучшим снайпером в конкурсе «Воин Мира» стала представительница Армении
На высокогорном полигоне учебного центра (Тавушская область) минобороны Республики Армения в ходе международного конкурса военно-профессионального мастерства военнослужащих дружественных армий «Воин Мира» (Конкурс) АрМИ-2019 прошел очередной и завершающий этап в состязании среди участников на самого меткого военнослужащего «Снайпер».
На данном этапе конкурса по огневой подготовке военнослужащие мужского и женского пола соревновались в умении метко стрелять по мишеням из автомата Калашникова АК-74.
Каждый стрелок-участник на дальности 100 метров поражал за три минуты из автомата три мишени 15 патронами, по 5 патронов на каждую мишень из положения лежа, с колена и стоя. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Южного военного округа, в стрельбе из АК-74 среди женщин военнослужащих победила участница из Армении, среди мужчин – участник из России.
По результатам подведения итогов судейской коллегией Конкурса на торжественном закрытии будут определены победители и призеры международных соревнований «Воин Мира» АРМИ-2019.
Международный конкурс военно-профессионального мастерства военнослужащих дружественных армий СНГ, Греции и Ирана «Воин Мира» АРМИ-2019 проводится в период с 3 по 14 августа 2019 г. на базе полигона минобороны Армении в Тавушской области. В нём принимают участие военнослужащие, проходящие военную службу по контракту на должностях солдат, сержантов, матросов, старшин и младших офицеров в вооруженных силах государств-участников.
Конкурс проводится ежегодно с 2009 года по решению Совета министров обороны государств-участников СНГ и в соответствии с планами сотрудничества между оборонными ведомствами государств-участников СНГ.