Աննա Հակոբյանն այցելել է Արցախի Սոնասար համայնք, հանդիպել 94-ամյա Հայկանդուխտ տատիկին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանն օգոստոսի 6-ին այցելել է Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Սոնասար համայնք։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավար Ստեփան Սարգսյանի, համայնքի ղեկավար Անդրանիկ Կյուրեղյանի և դպրոցի տնօրեն Արտյոմ Ղազարյանի ուղեկցությամբ Աննա Հակոբյանը եղել է համայնքի նորաբաց «Գիտունիկ» մանկապարտեզում և Սոնասարի Սամսոն Կյուրեղյանի անվան միջնակարգ դպրոցում։ Սոնասար համայնքի «Գիտունիկ» մանկապարտեզը բացվել է հուլիսի 14-ին։ Այն վերանորոգվել է «Իմ քայլը» հիմնադրամի ջանքերով։ Մանկապարտեզը սպասարկում է Սոնասար, Մշենի, Հոչանց և Առվական համայնքների 20 երեխաների։ Աննա Հակոբյանը շրջել է մանկապարտեզով, ծանոթացել կառույցի պայմաններին, շփվել մանկապարտեզ հաճախող երեխաների և նրանց ծնողների հետ, եղևնի տնկել բակում:
Դպրոցում վարչապետի տիկինը նախ այցելել է կրթօջախի անունը կրող Արցախյան ազատամարտիկ Սամսոն Կյուրեղյանի անկյուն, ծանոթացել ազատամարտիկի կյանքի պատմությանը, դպրոցի գործունեությանը։
«Շնորհակալ ենք Ձեր այցի և Սոնասար համայնքի հանդեպ Ձեր ուշադրության համար։ Անգնահատելի է այն գործը, որը դուք արեցիք մեր համայնքի երեխաների համար՝ օգնելով մանկապարտեզի վերանորոգման աշխատանքներին»,-հանդիպմանն ասել է Սոնասար համայնքի ղեկավար Անդրանիկ Կյուրեղյանը։
«Շնորհակալության կարիք չկա։ Դա նորմալ է, որ համայնքը պետք է մանկապարտեզ ունենա, աննորմալ էր, որ 30 տարի է համայնքը չուներ մանկապարտեզ։ Պետությունը պարտավոր է դա անել։ Դուք հերոսներ եք, որ ապրում եք այստեղ, որ կառչած եք ձեր հող ու ջրին։ Ոչ թե դուք պետք է շնորհակալություն հայտնեք, այլ պետությունը պետք է շնորհակալություն հայտնի Ձեզ ձեր կատարած աշխատանքի համար»,- ասել է Աննա Հակոբյանը։
Այնուհետև վարչապետի տիկինն այցելել է Սամսոն Կյուրեղյանի 94-ամյա մորը՝ Հայկանդուխտ Կյուրեղյանին։ Հուլիսին, Սոնասարի մանկապարտեզի բացման արարողության ժամանակ տիկին Հայկանդուխտը «Իմ քայլը» հիմնադրամի աշխատակիցներին փոխանցել էր, որ շատ է ցանկանում հանդիպել Աննա Հակոբյանին։ Վարչապետի տիկինն էլ խոստացել էր, որ Արցախ այցելության ժամանակ անպայման կհանդիպի Հայկանդուխտ տատիկին։ Ջերմ մթնոլորտում Աննա Հակոբյանը պատմել է Արցախ այցելության մասին, տիկին Հայկանդուխտն էլ պատմել է ազատամարտիկ որդու կյանքի պատմությունը, ներկայացրել Սոնասարում իր առօրյան, թոռների ու ծոռների հաջողությունները:

Анна Акопян посетила Арцахскую общину Сонасар, встретилась с 94-летней бабушкой Айкандухт
Супруга премьер-министра РА, председатель Совета попечителей благотворительных Фондов “Мой шаг” и “City of smile/Город улыбок” Анна Акопян 6 августа посетила общину Сонасар Кашатагского района Арцаха.
Как сообщили «Арменпресс» в офисе Анны Акопян, в сопровождении руководителя администрации Кашатага Степана Саркисяна, руководителя общины Андраника Кюрегяна и директора школы Артема Казаряна Анна Акопян побывала в новом детском саду общины “Гитуник” и в средней школе Сонасара им. Самсона Кюрегяна. Детский сад “Гитуник” общины Сонасар открылся 14 июля. Он отремонтирован при содействии Фонда “Мой шаг”. Детский сад посещают 20 детей из общин Сонасар, Мшени, Гочанц и Арвакан. Анна Акопян обошла детский сад, ознакомилась с условиями строения, пообщалась с детьми, посещающими детский сад, их родителями, посадила во дворе ель.
В школе супруга премьер-министра вначале посетила уголок носящий имя Арцахского азатамартика Самсона Кюрегяна, ознакомилась с историей его жизни и с деятельностью школы.
“Мы благодарны за Ваш визит и Ваше внимание к общине Сонасар. Неоценимо то, что Вы сделали для детей нашей общины, помогли по ремонту детского сада”, - сказал на встрече глава общины Сонасар Андраник Кюрегян.
“Нет нужды в благодарности. Это нормально, что община должна иметь детский сад, было ненормальным, что в течение 30 лет здесь его не было. Государство обязано это сделать. Вы - живущие здесь, герои, которые связаны со своей землей. Не вы должны благодарить, а государство должно поблагодарить Вас за проделанную Вами работу”, - сказала Анна Акопян.
Затем супруга премьер-министра посетила 94-летнюю мать Самсона Кюрегяна Айкандухт Кюрегян. В июле во время церемонии открытия детского сада в Сонасаре г-жа Айкандухт передала сотрудникам Фонда “Мой шаг”, что очень хочет встретиться с Анной Акопян. Супруга премьер-министра пообещала, что во время визита в Арцах обязательно встретится с бабушкой Айкандухт. В теплой атмосфере Анна Акопян рассказала о своем визите в Арцах, а госпожа Айкандухт рассказала историю жизни сына-освободителя, представила свои будни в Сонасаре, успехи внуков и правнуков.