«Կամք»-ի անդամները հրապարակային անձնական վիրավորանք են հասցրել Սոցապ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդական միավորման կենտրոնական գրասենյակում Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարԶարուհի Բաթոյանին անձնական վիրավորանք են հասցրել Ստամբուլյան կոնվենցիայի մասին քննարկման ժամանակ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Բաթոյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ ինքը և Արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստինե Գրիգորյանը երեքուկես ժամ տևած հանդիպման ընթացքում մանրակրկիտ անդրադարձել են ընտանեկան բռնության և կանանց հանդեպ բռնության կանխարգելմանը, համբերատար պատասխանել ներկաների բոլոր հարցերին:
Ըստ նախարարի, սակայն, մասնակիցներից ոմանք ագրեսիվ և անհարգալից վարվեցին ներկաների և կառավարության անդամների նկատմամբ։
«Ինչպես հրավիրող կողմն էր վստահեցնում՝ հանդիպման նպատակը կառուցողական և գաղափարական քննարկման հարթակ ստեղծել էր։ Ցավում եմ, որ ՀԵՀԵՄ-ի անդամները ջերմ հարաբերությունների մեջ են ատելության խոսք տարածող հայտնի «Կամք» նախաձեռնության անդամների հետ և հանդուրժող են նրանց՝ ՀՀ քաղաքացուն և քրիստոնյային անվայել վարքագծի հանդեպ։ Ցավում եմ նաև, որ տեղում քայլեր չձեռնարկվեցին կանխելու նրանց անպարկեշտ պահվածքը, որը հնարավոր էր կանխատեսել։ Ստեղծված իրավիճակը, ի վերջո, բերեց նրան, որ հանդիպման վերջում նրանք հրապարակային անձնական վիրավորանք հասցրեցին ինձ:
Որպես քրիստոնյա՝ ես այլ կերպ եմ պատկերացնում եկեղեցականի և եկեղեցու հետ որևէ կապ ունեցող կառույցի առաքելությունը՝ առանց բռնության, հարգանքի վրա հիմնված միջավայր ապահովելը, բռնությունը ոչ միայն մերժելն ու կանխելը, այլ նաև լայն մեկնաբանությունների հնարավորություն չընձեռող դատապարտումը:
Որպես կառավարության անդամ՝ շարունակելու եմ հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների սկզբունքներին և աջակցելու եմ սոցիալական պաշտպանության կարիք ունեցող ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին՝ ներառյալ այն կանանց, որոնք ենթարկվել են բռնության»,- գրել է Բաթոյանը:

Члены “Воли” нанесли публичное личное оскорбление министру соцобеспечения
В центральном офисе Всемирного молодежного объединения Армянской церкви министру труда и социальных вопросов Заруи Батоян во время обсуждения Стамбульской конвенции нанесли личное оскорбление.
Как передает Арменпресс, Батоян написала на своей странице в Facebook, что она и заместитель министра юстиции Кристине Григорян в ходе встречи, длившейся три с половиной часа, детально коснулись предотвращения семейного насилия и насилия в отношении женщин, терпеливо отвечали на все вопросы присутствующих.
По словам министра, некоторые из участников агрессивно и неуважительно относились к присутствующим и членам правительства.
“Как заверяла приглашающая сторона, цель встречи - создание площадки для конструктивного и идеологического обсуждения. Сожалею, что члены Всемирного молодежного объединения Армянской церкви находятся в теплых отношениях с членами известной инициативы “Воля”, распространяющей слово ненависти, и терпимы к их поведению, недостойному гражданину РА и христианианина. Сожалею также, что на месте не были предприняты шаги по предотвращению их непристойного поведения, которое можно было предугадать. Создавшаяся ситуация, в конце концов, привела к тому, что в конце встречи они нанесли мне публичное личное оскорбление. Как христианка, я по-другому представляю миссию структуры, имеющей какую-либо связь с церковью и церковниками, без насилия, обеспечения атмосферы, основанной на уважении, не только отказа и пресечения насилия, но и осуждение, не предоставляющее широкие возможности для комментариев.
Как член правительства, я продолжу оставаться верной принципам прав человека и содействовать всем гражданам Армении, нуждающимся в социальной защите, включая женщин, подвергшихся насилию”, - написала Батоян.