Վրաստանում երկաթուղու գործադուլավոր շինարարները փակել են թունելի մուտքը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կվիշխեթիում (Խաշուրիի մունիցիպալիտետ) կառուցող երկաթուղային թունելի շուրջ 70 շինարարներ (թունելը միացնում Է Արեւելյան եւ Արեւմտյան Վրաստանը) փակել են թունելի մուտքը՝ ամբողջությամբ կանգնեցնելով աշխատանքային գործընթացը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Sputnik Վրաստան»-ին հայտնել Է գործադուլավոր Գիա Մչեդլիշվիլին:
Արեւելյան Վրաստանում երկաթուղու շինարարներն արդեն երրորդ օրն Է՝ գործադուլ են անում: Հիմնական պահանջներն են՝ ապահովել իրենց աշխատանքի անվտանգ պայմաններ, ժամանակին արձակուրդ տրամադրել եւ օրական աշխատավարձը բարձրացնել 10 լարիով (շուրջ 3,5 դոլարով):
Այսօրվա դրությամբ աշխատողները 20 լարի են ստանում մեկ աշխատանքային օրվա համար: «Թունելը փակ Է, բոլոր աշխատանքները դադարեցված են: Մենք ոչ ոքի չենք թողնում մտնել օբյեկտ: Մենք 780 լարի (շուրջ 270 դոլար) աշխատավարձ ենք պահանջում 26 աշխատանքային օրվա համար, չնայած այն բանին՝ զբաղված կլինենք այդ բոլոր օրերին, թե ոչ:
Մեկ աշխատանքային օրվա համար եղել Է 20 լարի, մենք պահանջում ենք ավելացնել 10 լարիով»,- ասել Է Մչեդլիշվիլին: Նրա խոսքով՝ ներկայում գործադուլավորների ներկայացուցիչը բանակցություններ Է վարում ընկերության ղեկավարության հետ:
Եթե կողմերին չհաջողվի համաձայնության գալ, բողոքի գործողությունը կշարունակվի եւ աշխատանքային գործընթացը կընդհատվի: Խաշուրի-Զեստաֆոնի երկաթուղային տեղամասի շինարարությամբ, որի ընդհանուր երկարությունը կազմում Է 40 կիլոմետր, զբաղվում Է «Չինական երկաթուղու 23-րդ բյուրո» ընկերությունը: Ճանապարհը կառուցվում Է 2010 թվականից: Ըստ վերջին տեղեկությունների, Կվիշխեթիի երկաթուղային թունելի բոլոր գործադուլավոր շինարարներն ազատվել են աշխատանքից: Այս որոշումը շուրջ 70 գործադուլավորներն ընդունել են այն բանից հետո, երբ աշխատողների եւ չինական ընկերության միջեւ բանակցությունները ձախողվել են, կողմերը չեն կարողացել համաձայնության գալ:

Бастующие строители железной дороги в Квишхети перекрыли вход в тоннель
Около 70 строителей строящегося железнодорожного тоннеля в Квишхети (Хашурский муниципалитет), соединяющего Восточную и Западную Грузию, перекрыли вход в тоннель, полностью остановив рабочий процесс.Как передает Арменпресс, об этом сообщилSputnik Грузиябастующий Гия Мчедлишвили.
Строители железной дороги в Восточной Грузии бастуют уже третий день. Основные требования – обеспечить им безопасные условия труда, предоставить вовремя отпуска и повысить заработную плату на 10 лари (около 3,5 доллара). По сей день рабочие получают 20 лари (около 7 долларов) за один рабочий день.
"Тоннель перекрыт, все работы прекращены. Мы никого не впускаем на объект. Мы требуем оплаты труда в 780 лари (около 270 долларов) за 26 рабочих дней, несмотря на то будем мы заняты все эти дни или нет. Было 20 лари за один рабочий день, мы требуем увеличить на 10 лари", - рассказал Мчедлишвили.
По его словам, в данный момент представитель бастующих ведет переговоры с руководством компании. Если сторонам не удастся прийти к соглашению, протест продолжится и рабочий процесс будет прерван.
Строительством железнодорожного участка Хашури-Зестафони, чья общая протяженность составляет 40 километров, занимается компания "23 бюро Китайской железной дороги". Дорога строится с 2010 года.