Երևանի  համայնքային հիմնարկը կունենա 50 աղբատար մեքենա և 4400 աղբաման
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանիաղբահանությունն ու սանիտարական մաքրումն իրականացնողհամայնքային հիմնարկը կունենա 50 աղբատար մեքենա:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Համայնքային հիմնարկը ներկայումս արդեն 10 միավոր տեխնիկա ունի, և ամեն օր վաղ առավոտից աշխատակիցները դուրս են գալիս փողոց՝ մաքրելու աղբը: Այս պահին տեխնիկայի և աշխատակիցների համալրումը շարունակվում է:
Աղբը Երևանի փողոցներից ու բակերից հեռացնելու համար համայնքը առնվազն 40 մասնագիտացված մեքենայի կարիք ունի:
«Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ այժմ մի շարք վարչական շրջաններում աղբահանության խնդիր կա, որովհետև այնտեղ «Սանիթեք» ընկերության աղբատար մեքենա գրեթե չի մտնում:
«Սանիթեք» ընկերության հետ կնքված պայմանագրի համաձայն` մայրաքաղաքում պետք է տեղադրված լիներ 16 հազար աղբաման, իսկ այսօր Երևանում տեղադրված է ընդամենը 4 հազար աղբաման, որոնց մեծ մասը շարքից դուրս է եկել:
Համայնքը կունենա նաև սեփական աղբամաններ, որոնց առաջին խմբաքանակն արդեն Երևանում է` շուրջ 400 հատ: Դրանց թիվն առաջիկա ամիսներին կբազմապատկվի՝ հասնելով 4400-ի:

В общинном учреждении Еревана будет 50 мусоровозов и 4400 мусорных баков
В общинном учреждении, осуществляющем уборку мусора и санитарную очистку Еревана, будет 50 мусороуборочных машин.
Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью мэрии Еревана. Общинное учреждение в настоящее время имеет уже 10 единиц техники, и каждый день с раннего утра сотрудники выезжают в город для уборки мусор. На данный момент пополнение техники и сотрудников продолжается.
Для удаления мусора с улиц и дворов в Ереване община нуждается как минимум в 40 специализированных машинах.
Директор НКО “Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана” Армен Григорян отметил, что сейчас в ряде административных районов есть проблема вывоза мусора, поскольку там мусороуборочные машины компании “Санитек” туда практически не заезжают.
Согласно договору, заключенному с компанией “Санитек”, в столице должно было быть установлено 16 тысяч мусорных баков, а сегодня в Ереване размещено всего 4 тысячи мусорных баков, большая часть которых уже вышла из строя.
Община будет иметь также собственные мусорные баки, первая партия которых уже находится в Ереване - около 400 штук. Их число в ближайшие месяцы увеличится до 4400.