ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանին 2-րդ նստաշրջանի 5-րդ նիստում կողմ քվեարկեց քաղաքի՝ 2024 թվականի բյուջեի պահուստային ֆոնդից Ալավերդի համայնքին 50 մլն դրամ հատկացնելու առաջարկին: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այդ գումարն ուղղվելու է մայիսյան ջրհեղեղից տուժած Ալավերդիում սուբվենցիոն ծրագրերի իրականացմանը:
Այդ նախաձեռնությունը նախապես արժանացել էր Երևանի քաղաքապետարանի Գլխադասային, ֆինանսավարկային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Նախագիծը նիստի պատվիրակներին ներկայացրեց Երևանի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Լուսինե Գևորգյանը: Նա նշեց, որ մայրաքաղաքը մշտապես գտնվելով երկրի մյուս քույր համայնքների կողքին և ղեկավարվելով «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի համապատասխան դրույթներով՝ օգնության ձեռք է մեկնում Ալավերդիին:
«Երևան քաղաքի 2024 թվականի բյուջեի վարչական մասի պահուստային ֆոնդից  հատկացնել 50 մլն դրամ «Բյուջետային ծախսերի դասակարգման այլ կապիտալ դրամաշնորհներ» հոդվածով: Որոշումն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման հաջորդ օրվանից: Սույն գումարը հատկացվելու է Ալավերդի համայնքին: Դա համայնքին հնարավորություն է ընձեռում սույն գումարի չափով դիմել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը և ստանձնելով սուբվենցիոն ծրագրի պարտավորություն՝ կրկնապատկել կամ մինչև 70 մլն դրամով ավելացնել այդ գումարը և իրականացնել կապիտալ ծախսեր»,- նշված է նիստի պատվիրակների հաստատած որոշման մեջ:
Մայիսի 25-26-ին տեղացած հորդառատ անձրևների պատճառով առաջացած հեղեղումների հետևանքով զգալի վնաս է հասցվել Լոռու և Տավուշի մարզերին, որոնք Հայաստանի Հանրապետության կառավարության մայիսի 27-ի որոշմամբ ճանաչվել են աղետի գոտի:

50 million AMD allocated from Yerevan budget to flood-affected Alaverdi
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. In the 5th session, the Yerevan Council of Elders voted in favor of the city's proposal to allocate 50 million AMD from the reserve fund of the 2024 budget to the Alaverdi community. That money will be directed to the implementation of subsidy programs in Alaverdi, which was affected by the flood in May.
This initiative previously received positive approval from the Standing Committee on Financial-loan and Economic issues of the Yerevan Municipality.
LusineGevorgyan, a member of the "Civil Contract" party of the Yerevan Council of Elders, presented the project to the session delegates. She mentioned that Yerevan, always standing by the other sister communities of the country and guided by the relevant provisions of the law "On Local Self-Government in the City of Yerevan", extends a helping hand to Alaverdi.
"To allocate 50 million AMD from the reserve fund of the administrative part of the 2024 budget of the city of Yerevan under the article "Other capital grants for the classification of budget expenditures". The decision comes into force on the day following its official publication. This amount will be allocated to the Alaverdi community, allowing them to apply to the Government of the Republic of Armenia for matching funds. By assuming the obligation of the subsidy program, this amount can be doubled or increased up to 70 million AMD to implement capital expenses", it is stated in the decision approved by the delegates of the session.
As a result of the floods caused by the heavy rains on May 25-26, significant damage was inflicted on the Lori and Tavush regions, which were recognized as disaster zones by the decision of the Government of the Republic of Armenia on May 27.