Միջուկային գործարքի շուրջը հանդիպումն իր շահերի պահպանման երաշխիքներ չտվեց երկրին. Իրանի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական միջուկային գործարքի (Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի, ԳՀՀՊ) կատարման համատեղ հանձնաժողովի հանդիպումը, որը հուլիսի 28-ին կայացել Է Վիեննայում, Իրանին իր շահերի պահպանման ոչ մի երաշխիք չի տվել: Հուլիսի 29-ին այդ մասին հայտարարել Է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Երեկվա հանդիպումը Վիեննայում մեզ ԳՀՀՊ-ի ապագայի ոչ մի կարգի երաշխիքներ չտվեց,- մեջբերում Է Մուսավիի խոսքը Al Mayadeen հեռուստաալիքը:- Մենք մեր հետագա քայլերը կորոշենք (ԳՀՀՊ-ի երաշխավոր երկրների) առաջիկա նախարարական հանդիպումից հետո»:
Մուսավին հավելել Է, որ Իրանը վստահ չԷ ԳՀՀՊ-ի պահմանման եվոպական ջանքերի արդյունավետության հարցում: Նրա խոսքով՝ Թեհրանը կպահանջի Իրանի հետ հաշվարկների INSTEX եվրոպական մեխանիզմի գործարկում եւ նորմալ գործառում: ԵՄ-ն Իրանի հետ հաշվարկների INSTEX մեխանիզմի մասին հայտարարել Է հունիսի 28-ին միջուկային գործարքի շուրջը քաղաքական տնօրենների մակարդակով նախորդ հանդիպման ժամանակ:
Հուլիսի 17-ին ՌԴ-ի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նշել Է, որ INSTEX-ի միջոցով անցել են մի քանի միլիոն դոլարների գործարքներ, թեեւ դա շատ չնչին Է: Ամփոփելով հուլիսի 28-ի հանդիպման արդունքները՝ իրանական կողմը հայտարարել Է, որ ստեղծված եվրոպական մեխանիզմը տակավին չի գործել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МИД Ирана: встреча по ядерной сделке не дала стране гарантий соблюдения ее интересов
Встреча Совместной комиссии по выполнению иранской ядерной сделки (Совместного всеобъемлющего плана действий, СВПД), состоявшаяся в Вене 28 июля, не дала Ирану никаких гарантий соблюдения его интересов. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в понедельник официальный представитель МИД Исламской Республики Иран Аббас Мусави.
"Вчерашняя встреча в Вене не дала нам никаких гарантий будущего СВПД, - цитирует слова Мусави телеканал Al Mayadeen. - Мы определимся со своими дальнейшими шагами после предстоящей министерской встречи [стран - гарантов СВПД]".
Мусави добавил, что Иран не уверен в результативности европейских усилий по сохранению СВПД. По его словам, Тегеран будет требовать запуска и нормального функционирования европейского механизма расчетов с Ираном INSTEX.
ЕС объявил о начале работы механизма расчетов с Ираном INSTEX во время предыдущей встречи по ядерной сделке на уровне политдиректоров 28 июня. По итогам воскресной встречи иранская сторона заявила, что созданный европейцами механизм еще не заработал.