Իջևանում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքով կալանավորվել է 10 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքում հուլիսի 18-ին տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքով կալանավորվել է 10 քաղաքացի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հուլիսի 24-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-մայոր Վալերիյ Օսիպյանը:
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ Իջևանում, դա դիտարկում ենք, որպես խուլիգանություն և իշխանության ներկայացուցչին դիմադրություն ցույց տալ: Այդ հատկանիշներով քրեական գործ հարուցվեց, և մեր նպատակն էր նրանց հայտնաբերել, և օրենքի ողջ խստությամբ նրանց պատասխանատվության ենթարկել: Մենք ունեինք բերման ենթարկված 29 անձ, որոնցից ձերբակալվել էին 13-ը, և երկու օր առաջ կալանավորվել են 10-ը: Աշխատանքներն այս ուղղությամբ շարունակական են լինելու, մենք ունենք ցանկ, ովքեր ավելի ակտիվ դերակատարություն են ունեցել այդ օրը»,- ասաց Օսիպյանը:
Ինչ վերաբերում է ապօրինի ծառահատմանը, ոստիկանապետը պաշտոնապես հայտարարեց, որ ոստիկանությունը սկզբունքային է լինելու այդ հարցի նկատմամբ, և այլևս թույլ չի տալու նման արատավոր ու անթույլատրելի երևույթ Հանրապետության որևէ մասում:
Հուլիսի 18-ին Իջևան քաղաքում ապօրինի ծառահատումներով զբաղվող քաղաքացիների կողմից կազմակերպված ակցիայի մասնակիցները չեն ենթարկվել ոստիկանության օրինական պահանջներին և մարմնական վնասվածքներ են հասցրել ոստիկաններին: 12 ոստիկան ստացել է մարմնական վնասվածք:

YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. 10 people were remanded in custody following the clashes in Armenia’s Ijevan town on July 18, Police Chief of Armenia, Major-General Valery Osipyan told reporters.
“What happened in Ijevan a few days ago is hooliganism and disorder. A respective criminal case was filed, and our objective was to find them and hold them accountable. We had 29 detained persons, 13 of which were arrested and 10 were remanded into custody two days ago. The works will continue on this direction, we have a list of persons who played an active role in that incidents”, he said.
As for the illegal logging, the Police Chief officially announced that the Police will be principled on the matter and will not permit any such action in the country.
On July 18 the participants of the campaign organized by citizens engaged in illegal logging in Ijevan town didn’t obey the Police orders which resulted in clashes. 12 police officers sustained injuries in the clashes.