ՀՀ նախագահը հյուրընկալել է ամերիկահայ ակնաբույժ Ռոջեր Օհանեսյանի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հուլիսի 23-ին հյուրընկալել է «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ» բարեգործական հիմնադրամի և Լոս Անջելեսի մանկական հիվանդանոցի պատվիրակությանը՝ կազմակերպության հիմնադիր նախագահ, ամերիկահայ ակնաբույժ Ռոջեր Օհանեսյանի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը նախագահին են ներկայացվել «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ» հիմնադրամի կողմից Հայաստանում իրականցվող և առաջիկա ծրագրերը: Նշվել է, որ եթե գործունեության առաջին տարիներին հիմնադրամի ծրագրերն ուղղված էին զուտ տեսողության վերականգնմանը, ապա վերջին տարիներին շեշտը դրվում է կուրության կանխարգելման վրա, հատկապես, ծրագրեր են իրականացվում մանկական կուրության կանխարգելման ուղղությամբ: Բացի այդ, կարևորվում է նաև կրթական ծրագրերի իրականացումը, որոնք ընդգրկում են ինչպես հանրային, այնպես էլ մասնագիտական կրթության ոլորտները:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին՝ Հայաստանում իրականացրած աշխատանքների և ծրագրերը շարունակելու, ինչպես նաև ակնաբուժության ոլորտի զարգացմանն ուղղված գործունեության համար:«Հպարտ եմ, որ սփյուռքի մեր հայրենակիցները համագործակցում են Հայաստանի իրենց գործընկերների հետ, կիսում փորձն ու գիտելիքները»,- նշել է նախագահը ՝ հաջողություն մաղթելով նրանց հետագա ձեռնարկումներում:

Президент Армении принял делегацию во главе с офтальмологом Роджером Оганесяном
Президент Армении Армен Саркисян 23 июля принял делегацию благотворительного фонда “Армянский офтальмологический проект” и детской больницы Лос-Анджелеса во главе с президентом-основателем организации, американским офтальмологом армянского происхождения Роджером Оганесяном.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, на встрече президенту были представлены реализованные “Армянским офтальмологическим проектом” проекты и планы на будущее. Было отмечено, что в первые годы деятельности фонда основное внимание уделялось восстановлению зрения, в последние годы особое внимание уделялось профилактике слепоты, особенно в области профилактики детской слепоты. Кроме того, особое внимание уделяется реализации образовательных программ, охватывающих как сферы общественного, так и профессионального образования.
Президент Саркисян поблагодарил гостей за работу и реализованные в Армении программы, а также мероприятия, направленные на развитие офтальмологии. “Я горжусь тем, что наши соотечественники из диаспоры сотрудничают со своими коллегами в Армении, делятся своим опытом и знаниями”, - отметил президент, пожелав им успехов в их будущих инициативах.