Իրանի մշտական ներկայացուցիչը հայտարարել Է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի նիստն ԱՄՆ-ին անհրաժեշտ արդյունքներ չբերեց
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիեննայի միջազգային կազմակերպություններում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Քազեմ Ղարիբ Աբադին հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ը ցանկալի արդյունքների չի հասել Ատոմային Էներգիայի միջազգային կազմակերպության (ՄԱԳԱՏԷ) Կառավարիչների խորհրդի հատուկ նստաշրջանում իրանական միջուկային ծրագրի շուրջը Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի (ԳՀՀՊ) այմանների կատարման հարցով: Հուլիսի 11-ին այդ մասին հաղորդել Է IRNA գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մշտական ներկայացուցչի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը ցանկանում Էր արտահերթ նիստ հրավիրել Իրանի կողմից ԳՀՀՊ-ի կատարման հարցի վերաբերյալ, սակյան երկրների մեծ մասը չի պաշտպանել այդ առաջարկությունը: «Երկրները միահամուռ կերով դատապարտել են ԱՄՆ-ի դուրս գալը ԳՀՀՊ-ից եւ նշել, որ նման հանդիպումը վայր չԷ համաձայնագրի դրույթների քննարկման համար: Այդ հարցը պետք Է լուծվի «5+1» (ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի հինգ մշտական անդամներ + Գերմաիա -ծանոթ. խմբ.) խմբի նիստում»,- պարզաբանել Է նա:
Իրանի ներկայացուցիչը նաեւ հայտարարել Է, որ «ԱՄՆ-ը հատուկ նստաշրջանում հայտնվել Է մեկուսացման մեջ եւ չի կարողացել ստանալ այն, ինչին ձգտել Է»:
«Միացյալ Նահանգները մտադրվել Էր այս հանդիպումն օգտագործել իր քաղաքական շահերն առաջ տանելու, Իրանին հակազդելու համար, սակայն նրա մոտ ոչինչ չստացվեց»,- ասել Է Քազեմ Ղարիբ Աբադին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: постпред Ирана заявил, что заседание МАГАТЭ не принесло США нужных результатов
Постоянный представитель Ирана при международных организациях в Вене Казем Гариб Абади заявил, что США не добились желаемых результатов на специальной сессии Совета управляющих Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) по вопросу соблюдения условий Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе. Об этом в четверг сообщило агентствоIRNA.
По словам постпреда, США хотели созвать экстренное заседание по вопросу о выполнении Ираном СВПД, однако большинство стран не поддержало такое предложение. "Страны единодушно осудили выход США из СВПД и отметили, что подобная встреча - не место для обсуждения положений соглашения. Этот вопрос должен решаться на заседании группы "5+1" (пять постоянных членов СБ ООН + Германия - прим. ТАСС)", - пояснил он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Представитель Ирана также заявил, что "на спецсессии США оказались в изоляции и не смогли получить то, чего они добивались".
"Соединенные Штаты намеривались использовать эту встречу для продвижения своих политических интересов, для противодействия Ирану, однако у них ничего не вышло", - сказал Казем Гариб Абади.