Ընդդիմությունից վրացի պատգամավորները մոտ ժամանակներս կայցելեն Մոսկվա
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանի «Վրաստանի հայրենասերների դաշինք» ընդդիմադիր կուսակցությունից պատգամավորները մոտ օրերս կայցելեն Մոսկվա՝ քննարկելու վրաց-ռուսական հարաբերությունները: Հուլիսի 10-ին այդ մասին Facebook-ում հաղորդել Է կուսակցության առաջնորդ, խորհրդարանի փոխխոսնակ Իրմա Ինաշվիլին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեր թիմի անդամները մոտ օրերս կայցելեն Մոսկվա: Դուք գիտեք, որ մենք համաձայնության ենք եկել (ՌԴ Վրաստանի քաղաքացիների համար) այցագրերի վերացման շուրջը, շատ դրականորեն են քննարկվել նաեւ մեր երկրի համար այլ կարեւոր հարցեր: Սադրիչները մեր երկիրը հրեցին հետ, եւ դա տեղի Է ունենում ոչ առաջին անգամ: Սակայն մենք Աստծու օգնությամբ վերստին ելք կգտնենք: Ես համոզված եմ, որ իմ բարեկամների այցը Մոսկվա շատ օգուտ կբերի մեր երկրի համար, որին կնախանձեն մեր թշնամիները»,- գրել Է Ինաշվիլին:
Թե վրացի պատգամավորները հատկապես երբ կմեկնեն Մոսկվա եւ ում հետ կանցկացնեն հանդիպումներ, քաղաքական գարծիչը չի ճշտում:
Հուլիսի 8-ից ուժի մեջ Է մտել ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ հունիսի 21-ի հրամանագիրը, որի համաձայն Ռուսաստանի ավիաընկերություններին ժամանակավորապես արգելվում Է օդային փոխադրումներ (այդ թվում առեւտրային) իրականացնել ՌԴ-ի տարածքից Վրաստանի տարածք: Նաեւ ուժի մեջ Է մտել Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարության՝ հունիսի 22-ի որոշումը ՌԴ-ի տարածք Վրաստանի ավիաընկերությունների թռիչքների դադարեցման մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Грузинские депутаты от оппозиции в ближайшее время посетят Москву
Депутаты парламента Грузии от оппозиционной партии "Альянс патриотов Грузии" в ближайшие дни посетят Москву, чтобы обсудить грузино-российские отношения. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщила вFacebookлидер партии, вице-спикер парламента Ирма Инашвили.
"Члены нашей команды в ближайшие дни посетят Москву. Вы знаете, что мы договорились об отмене виз [для граждан Грузии в РФ], очень позитивно рассматривались и другие важные для нашей страны вопросы. Провокаторы оттолкнули страну назад, и это происходит не впервые. Однако мы с Божьей помощью вновь найдем выход. Я уверена, что визит моих друзей в Москву принесет много пользы для нашей страны, которой будут завидовать наши враги", - написала Инашвили.
Когда именно грузинские депутаты отправятся в Москву и с кем проведут встречи, политик не уточняет.
С понедельника вступил в силу указ президента РФ Владимира Путина от 21 июня, согласно которому российским авиакомпаниям временно запрещается осуществлять воздушные перевозки (в том числе коммерческие) граждан с территории РФ на территорию Грузии. Также вступило в силу решение Министерства транспорта России от 22 июня о приостановке полетов грузинских авиакомпаний на территорию РФ.