Մինսկում կայացել է Սուրեն Պապիկյանի և Բելառուսի տրանսպորտի և հաղորդակցության նախարարի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը Բելառուս կատարած եռօրյա աշխատանքային այցի շրջանակներում հուլիսի 8-ին հանդիպում է ունեցել ԲՀ տրանսպորտի և հաղորդակցության նախարար Ա․Ն․ Ավրամենկոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկաթուղային, ավիացիոն և ավտոմոբիլային տրանսպորտի ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցեր։ Կողմերը տվյալներ են փոխանակել արտաքին առևտրի հաշվեկշռում ապրանքների և ծառայությունների վիճակագրական ցուցանիշների վերաբերյալ։
«Մեզ համար շատ կարևոր է Հայաստանի և Բելառուսի միջև տրանսպորտային հաղորդակցության ձևավորումը, ինչը կխթանի առևտրային շրջանառությունը երկու երկրների միջև: Ցավոք, մենք չունենք ուղիղ հաղորդակցություն, բայց ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում հնարավորություն կա այն ստեղծելու »,- նշել է նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Իր հերթին Բելառուսի տրանսպորտի և հաղորդակցության նախարար Ա․Ն․ Ավրամենկոն ընդգծել է․ «Անկասկած, մենք նույնպես դրանում շահագրգռված ենք, բացի այդ անհարժեշտ է հիմնել դեպի մեր երկրներ և մեր երկրներից դուրս ապրանքների առաքումն ու տարանցիկ փոխադրումներն ապահովող ենթակառուցվածքներ։ Առաջարկում եմ դիտարկել Հայաստանից դեպի Բելառուս և նրա տարածքով տարանցիկ արտանահվող բեռների երկաթուղային տրանսպորտով փոխադրելու հնարավորությունը»։
Նախարար Պապիկյանը հայտնել է, որ Հայաստանում ընթանում է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի շինարարությունը, որը Հայաստանի տարածքով Վրաստանի և Իրանի միջև կհաստատի միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան ցամաքային տրանսպորտային ուղի։ «Իրանի սահմանի մոտ` Մեղրու ազատ տնտեսական գոտին դեպի Հայաստան, Իրան և Միջին Արևելք բելառուսական ապրանքների մատակարարման աշխարհագրությունն ընդարձակելու լավ հնարավորություն է ստեղծում»,-ընդգծել է Սուրեն Պապիկյանը
Ա․ Ավրամենկոն իր հերթին առաջարկել է ծանոթանալ «Бремино - Орша», ինչպես նաև «Великий камень» հատուկ տնտեսական գոտիներում աշխատանքային պայմաններին և հետաքրքրվածության դեպքում դիտարկել ռեզիդենտի կամ ներդրողի կարգավիճակով դրանց մասնակցությունը։
Նախարարներն անդրադարձել են նաև օդային տրանսպորտին, որն այժմ ապահովվում է Մինսկ-Երևան-Մինսկ ուղղությամբ շաբաթական երկու անգամյա կանոնավոր չվերթերով, իսկ ամառային շրջանում (2019թ․ հունիս-սեպտեմբեր) ավելացվել է լրացուցիչ 3-րդ հաճախականությունը։ Այդուհանդերձ, բելառուսական կողմը առաջարկել է քննարկել բելառուսական ավիափոխադրումների, մասնավորապես` զբոսաշրջային փոխադրումների սուբսիդավորման հնարավորությունը՝ այս ուղղության գնային գրավչության ձևավորման նպատակով։
Ավտոմոբիլային տրանսպորտի բնագավառի վերաբերյալ քննարկումներում առանցքային է համարվել երկու երկրների միջև փոխադրումներ իրականացնելու թույլտվությունների սահմանաչափը։ Այսպես, բելառուսական կողմը հայկական կողմին առաջարկել է Համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստին քննարկել լրացուցիչ թույլտվությունների տրամադրման հարցը։
Հայկական կողմը նաև իր հետաքրքրվածությունն է արտահայտել ճանապարհային բնագավառում Բելառուսի փորձի վերաբերյալ։ Բելառուսական ճանապարհների կառուցապատման մեջ առկա և օգտագործվող տեխնոլոգիաներին ծանոթանալու նպատակով առաջարկվել է կազմակերպել հայկական պատվիրակության այց։
Ավարտին նախարարները պայմանավորվել են պետությունների միջև համակարգված տրանսպորտային քաղաքականության կազմակերպման, ինչպես նաև ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին Երևանում կայանալիք հանդիպման վերաբերյալ, որտեղ կքննարկվեն նախանշված բոլոր հարցերը։

В Минске состоялась встреча Сурена Папикяна и министра транспорта и коммуникаций Беларуси
Министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения Сурен Папикян в рамках трехдневного рабочего визита в Беларусь 8 июля встретился с министром транспорта и коммуникаций РБ А. Н. Авраменко. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства территориального управления и инфраструктур РА, в ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества в сфере железнодорожного, авиационного и автомобильного транспорта. Стороны обменялись данными о статистических показателях товаров и услуг на балансе внешней торговли.
“Для нас очень важно наладить транспортное сообщение между Арменией и Беларусью, что будет способствовать товарообороту между двумя странами. К сожалению, у нас нет прямого сообщения, но в рамках ЕАЭС есть возможность его создать”, - отметил министр Сурен Папикян.
В свою очередь, министр транспорта и коммуникаций Беларуси А. Авраменко подчеркнул: “Несомненно, мы также заинтересованы в этом, кроме того, необходимо создать инфраструктуры, обеспечивающие доставку и транзит товаров в наши страны и за пределы наших стран. Предлагаю рассмотреть возможность перевозок грузов из Армении в Беларусь и транзитом через ее территорию железнодорожным транспортом”.
Министр Папикян сообщил, что в Армении строится дорожный коридор Север-Юг, который между Грузией и Ираном, через Армению, установит сухопутный путь, соответствующий международным стандартам. “ Свободная экономическая зона Мегри на границе с Ираном создает хорошую возможность для расширения географии поставок белорусских товаров в Армению, Иран и на Средний Восток”, - подчеркнул Сурен Папикян.
В свою очередь А. Авраменко предложил ознакомиться с условиями труда в специальных экономических зонах в “Бремино – Орша” и “Великий камень”, и при заинтересованности рассмотреть их участие в статусе резидента или инвестора.
Министры коснулись также и воздушного транспорта, который в настоящее время обеспечивает два регулярных рейса в неделю по направлению Минск – Ереван - Минск, а в летний период (2019 г. с июня по сентябрь) добавлен и третий рейс. Тем не менее, белорусская сторона предложила рассмотреть возможность субсидирования белорусских авиаперевозок, в частности, туристических перевозок, с целью формирования ценовой привлекательности этого направления.
В обсуждениях в сфере автомобильного транспорта ключевым был признан лимит разрешений на перевозки между двумя странами. Так, белорусская сторона предложила армянской стороне обсудить на очередном заседании Совместной комиссии вопрос предоставления дополнительных разрешений. Армянская сторона выразила заинтересованность в опыте Беларуси в дорожной сфере. Для ознакомления с технологиями, существующими и используемыми в строительстве белорусских дорог, было предложено организовать визит армянской делегации.
В конце встречи министры договорились об организации скоординированной транспортной политики между государствами, а также о предстоящей в сентябре текущего года в Ереване встрече, на которой будут обсуждены все намеченные вопросы.