Ս-400 համակարգերը կարող են Թուրքիային մատակարարվել հուլիսի 9-ին. Haberturk
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ս-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի մատակարարումը Թուրքիային կարող Է իրանակացվել հուլիսի 9-ին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել Է Haberturk թերթը: Հրատարակության տվյալներով՝ հուլիսի 8-ին Մոսկվայի ժամանակով 21:00-ի կողմերն ավարտվել Է Ս-400-ի բեռնումը երկու բեռնատար ինքնաթիռներում: Թերթը պնդում Է, որ ՀՕՊ-ի համակարգերով ինքնաթիռները հուլիսի 9-ին Տվերի ավիաբազայից կթռչեն Թուրքիա:
Ավելի վաղ Haberturk հեռուստաալիքը, վկայակոչելով աղբյուրներ, հայտնել Է, որ Ս-400-ի բեռնումը Թուրքիա ուղարկելու համար կարող Է սկսվել հուլիսի 7-ին: Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ հուլիսի 7-ի համար պլանավորվել Է առաջին կայանքի բեռնումը փոխադրական ինքնաթիռում՝ հետագայում Թուրքիա ուղարկելու համար շաբաթվա ընթացքում: Ըստ որում մինչեւ հուլիսի 8-ը, Haberturk-ի տեղեկատվությամբ՝ Թուրքիա կժամանեն ինը տեխնիկական մասնագետներ ՌԴ-ից, որոնք կաշխատեն համակարգերի ծավալման գործում: Առաջին փուլում Անկարային կտրվի մեկ համալիր, նշել Է ալիքը: Նախօրյակին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտնել Է Ս-400-ների բեռնումն սկսելու մասին՝ Թուրքիա ուղարկելու համար: Ըստ որում Թուրքիայի ղեկավարը հրաժարվել Է հայտնել համակարգերի առաքման ստույգ ժամկետը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Russian S-400 systems may be delivered to Turkey on July 9 – newspaper
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. The delivery of Russian S-400 missile systems to Turkey may be held on July 9, Haberturk newspaper said, reports TASS.
According to the paper, the S-400 systemwas loaded onto two cargo planes on Monday night. The planes are expected to depart for Turkey from an airbase near the Russian city of Tver on Tuesday, Haberturk added.
The Haberturk TV channel earlier said, citing sources, that the loading of the S-400 systemmight begin on July 7. According to the TV channel, the first system was scheduled to be loaded onto a cargo plane on Sunday, while nine Russian technical experts were to arrive in Turkey by Monday in order to assist in the deployment of the S-400 system. The TV channel added that at first, one system would be delivered to Ankara.