Ս-400 համակարգերը կարող են Թուրքիային մատակարարվել հուլիսի 9-ին. Haberturk
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ս-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի մատակարարումը Թուրքիային կարող Է իրանակացվել հուլիսի 9-ին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել Է Haberturk թերթը: Հրատարակության տվյալներով՝ հուլիսի 8-ին Մոսկվայի ժամանակով 21:00-ի կողմերն ավարտվել Է Ս-400-ի բեռնումը երկու բեռնատար ինքնաթիռներում: Թերթը պնդում Է, որ ՀՕՊ-ի համակարգերով ինքնաթիռները հուլիսի 9-ին Տվերի ավիաբազայից կթռչեն Թուրքիա:
Ավելի վաղ Haberturk հեռուստաալիքը, վկայակոչելով աղբյուրներ, հայտնել Է, որ Ս-400-ի բեռնումը Թուրքիա ուղարկելու համար կարող Է սկսվել հուլիսի 7-ին: Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ հուլիսի 7-ի համար պլանավորվել Է առաջին կայանքի բեռնումը փոխադրական ինքնաթիռում՝ հետագայում Թուրքիա ուղարկելու համար շաբաթվա ընթացքում: Ըստ որում մինչեւ հուլիսի 8-ը, Haberturk-ի տեղեկատվությամբ՝ Թուրքիա կժամանեն ինը տեխնիկական մասնագետներ ՌԴ-ից, որոնք կաշխատեն համակարգերի ծավալման գործում: Առաջին փուլում Անկարային կտրվի մեկ համալիր, նշել Է ալիքը: Նախօրյակին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտնել Է Ս-400-ների բեռնումն սկսելու մասին՝ Թուրքիա ուղարկելու համար: Ըստ որում Թուրքիայի ղեկավարը հրաժարվել Է հայտնել համակարգերի առաքման ստույգ ժամկետը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: С-400 могут быть поставлены в Турцию 9 июля
Поставка зенитных ракетных систем С-400 Турции может быть осуществлена во вторник. Об этом сообщает газетаHaberturk.
По данным издания, в понедельник в районе 21:00 мск была завершена погрузка С-400 на два грузовых самолета. Газетаутверждает, что самолеты с системами ПВО вылетят во вторник с авиабазы в Твери в Турцию.
Ранее телеканалHaberturkсо ссылкой на источники сообщил, что погрузка С-400 для отправки в Турцию может начаться 7 июля. По его данным, на воскресенье была запланирована загрузка первой установки в транспортный самолет для последующей отправки в течение недели. При этом до понедельника, по информации Haberturk, в Турцию прибудут девять технических специалистов из РФ, которые будут задействованы в развертывании систем. На первом этапе Анкаре будет доставлен один комплекс, отмечает канал,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Накануне президент Турции Тайип Эрдоган сообщил о начале погрузки С-400 для отправки в Турцию. При этом турецкий лидер отказался назвать точную дату поставки систем.