Երևանը կօգտագործի արևային էներգիան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանը ԵՄ աջակցությամբ այս տարի կմեկնարկի 90 շենքի տանիքներին արևային համակարգերի տեղադրման ծրագիրը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, առաջին փուլի շենքերն արդեն ընտրված են. նախատեսված 45-ի փոխարեն 50 շենք:
«Արևային ֆոտովոլտային հատուկ համակարգերից ստացվող էներգիան կուղղվի վերելակների էլեկտրաէներգիայի, նաև շենքերի միջհարկային և բակային լուսավորության ապահովմանը: Ծրագրի շնորհիվ, ի դեպ, կտեղադրվեն նոր, էներգախնայող լեդ լուսատուներ», - նշում է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը:
Դավթաշենի 2-րդ թաղամասի հ. 10 շենքն այն հասցեներից է, որտեղ արդեն այս տարի բնակիչները ոչ միայն կլսեն, այլև կտեսնեն արևից ստացվող էներգիայի օգուտը:
«Ծրագրի մասին գիտենք, անհամբեր սպասում ենք իրագործմանը»,-նշում են բնակիչները:
Ծրագրում ընդգրկված բոլոր շենքերում մեկ առ մեկ մասնագիտական ուսումնասիրություններ են իրականացվել՝ սեյսմակայունությունից մինչև բնակեցվածության ցուցանիշ, որը պետք է 75-80 %-ից ցածր չլիներ:
Չափորոշիչների համաձայն ընտրված շենքերը հիմնականում 9-14 հարկանի են, հարթ և արևկող տանիքներով: Կարևոր էր նաև սոցիալական տարբեր խմբերի ընտանիքների թիվը:
«Նախատեսվում է նաև շենքերի՝ սոցիալապես առավել անապահով ընտանիքներին տրամադրել էներգախնայող լուսադիոդային լուսատուներ» ,-ասում է Տիգրան Սարգսյանը:
«Երևան՝ արևային համայքն» ծրագիրը քաղաքի համար ունի ինչպես էներգետիկ, սոոցիալական, այնպես նաև բնապահպանական նշանակություն: Նախագծի շնորհիվ Էապես կնվազեն ջերմոցային գազերի արտանետումները: (տարեկան շուրջ 850 տոննա CO2):
«Ծրագիրը կարևոր է հատկապես ածխաթթու գազերի արտանետումների կրճատման առումով: Երևանը «Քաղաքապետերի դաշնագրի» անդամ է, ինչը նշանակում է, որ քաղաքը պարտավորվել է մինչև 2020թ. 20%-ով կրճատել ածխաթթու գազերի արտանետումները» ,- նշում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի միջազգային համագործակցության պատասխանատու Անդրեա Բաջիոլին:
«ԵՄ-ն Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրի համակարգող խորհուրդն արդեն քննարկել և հաստատել է ծրագրի բուն մեկնարկի հետ կապված տեխնիկական հարցերը:
«Հակարգը բնակիչներին կծառաայի առնվազն 25 տարի: Արդյունքում քաղաքում կունենանք վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների կիրառություն»,-հավելում է Տիգրան Սարգսյանը:
Ծրագրի բյուջեում էլ կկատարվեն փոփոխություններ, և խնայողությունների դեպքում հնարավոր կլինի ծրագրում ընդգրկել նոր շենքեր:
«Շատ կարևոր նախագիծ ենք իրականացնում, որը, հուսով եմ, որ կդառնա մշակույթ մեր քաղաքում, ինչն էլ, ըստ էության, մեր հիմնական նպատակն է»,- ընդգծում է Երևանի փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը:
Այժմ ծրագիրը մրցութային փուլում է: Նախատեսված աշխատանքների համար անցկացվող մրցույթներին ծանոթանալ և մասնակցել կարող են շահագրգիռ բոլոր ընկերությունները:

Ереван будет использовать солнечную энергию
Мэрия Еревана при содействии ЕС в этом году начнет программу по установке солнечных систем на крышах 90 домов. Как сообщили «Арменпресс» в управлении информации и по связям с общественностью мэрии Еревана, здания для первого этапа уже выбраны: зданий будет 50 вместо 45.
“Энергия, получаемая от солнечных фотовольтовых систем, будет направлена на обеспечение электричеством лифтов, а также межэтажного и дворового освещения зданий. Кстати, благодаря программе, будут установлены новые энергосберегающие светодиодные светильники”, - отметил начальник управления развития и инвестиционных программ аппарата мэрии Еревана Тигран Саркисян.
2-ой квартал Давидашена здание 10 - вот дом, где уже в этом году жители не только услышат, но и увидят выгоду энергии, получаемой от солнца.
“Мы знаем о программе, с нетерпением ждем ее реализации”, - отмечают жители.
Во всех зданиях, включенных в проект, проводились профессиональные исследования, начиная от сейсмостойкости до проживающих жителей, которых не должно быть меньше 75-80%.
В соответствии с критериями, выбранные здания в основном 9 - 14 этажные, с плоскими и солнечными крышами. Важно было также наличие семей разных социальных групп.
Планируется также наиболее социально необеспеченным семьям предоставить энергосберегающие светодиодные светильники", - сказал Тигран Саркисян.
Проект “Ереван - солнечная община” имеет для города как энергетическое, социальное, так и экологическое значение. Благодаря проекту значительно сократятся выбросы парниковых газов (около 850 тонн CO2 в год).
Ереван является членом “Соглашения мэров”, что означает, что город обязался до 2020 года сократить объем выбросов углекислого газа в атмосферу на 20%”, - отмечает ответственный по международному сотрудничеству отдела сотрудничества делегации ЕС в Армении Андреа Баджиоли.
Координационный совет программы “ ЕС для Еревана. Солнечная община” уже обсудил и утвердил технические вопросы, связанные с началом программы.
“Система будет служить жителям не менее 25 лет. В результате город будет пользоваться энергией возобновляемых энергетических ресурсов”, - добавил Тигран Саркисян.
В бюджет программы также будут внесены изменения, и в случае экономии можно будет включить в программу новые здания.
“Мы реализуем очень важный проект, который, надеюсь, станет культурой в нашем городе” что, по сути, является нашей основной целью”, - подчеркнул вице-мэр Еревана Айк Саркисян.
Сейчас программа находится на конкурсной стадии. Ознакомиться с конкурсами, проводимыми для предусмотренных работ, и принять участие могут все заинтересованные компании.