Էրդողանը հանդիպել է Պուտինին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը G-20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «haberturk»-ը:
Էրդողանը իր խոսքում նշել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունների զգալի առաջընթաց է գրանցվել:
«S-400 համակարգերի տրամադրման միջոցով մեր համագործակցությունն էլ ավելի մեծ առաջընթաց կունենա: Այդ հրթիռային համակարգերը մեր կողմից շատ են կարևորվում», - հայտնել է նա:
Էրդողանը նաև հայտարարել է, որ իրենց համար ամենաշատ կարևորվող հարցերից մեկն էլ Աքքույուի ատոմակայանի շահագործումն է, որտեղ բավականին մեծ ներդրում ունի նաև Ռուսաստանը:
Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը նշել է, որ երկու երկրների միջև շարունակվելու են մեծածավալ էներգետիկ ծրագրերը: «2018թ. երկու երկրների միջև առևտրի ծավալները աճել են 15 տոկոսով: Երկու կողմից էլ մոտավորապես 10 միլիարդ դոլարի փոխադարձ ներդրումներ են տեղի ունեցել», - նշել է նա:
Պուտինը խոսել է երկու երկրների միջև զբոսաշրջության ոլորտում գրանցված առաջընթացի մասին «Անցյալ տարի Թուրքիա է այցելել 6 միլիոն ռուս զբոսաշրջիկ: Սա ռեկորդային ցուցանիշ է: Ռուս զբոսաշրջիկները բավականին գումար են ծախսում Թուրքիայում, որից վերջինս ունենում է մոտավորապես 5 միլիարդ դոլար եկամուտ»,- եզրափակել է նա:

Эрдоган встретился с Путиным
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган встретился с президентом России Владимиром Путиным в рамках саммита G-20.
Как передает«Арменпресс», об этом сообщает турецкая HABERTURK..
В своем выступлении Эрдоган сказал, что обе страны достигли значительного прогресса.
«Наше сотрудничество по закупке систем S-400 позволит добиться большего прогресса.Эти ракетные системы очень важны для нас», - сказал он.
Эрдоган также заявил, что одним из наиболее важных вопросов для них является и эксплуатация атомной электростанции Аккую, в создание которой Россия вносит большой вклад.
Президент России Путин отметил, что масштабные энергетические проекты между двумя странами будут продолжаться.
«В 2018 годуобъем торговли между двумя странами увеличился на 15%.С обеих сторон взаимные инвестиции составили около 10 миллиардов долларов», - сказал он.
Путин сказал о прогрессе, достигнутом между двумя странами в сфере туризма.
«В прошлом году 6 миллионов российских туристов посетили Турцию.Это рекордный показатель.Российские туристы тратят много денег в Турции, которая получает доход около 5 миллиардов долларов», - заключил он.