Վրաստանի վարչապետը լարիի փոխարժեքի անկման պատճառ է համարել Թբիլիսիի ցույցերն ու ՌԴ-ից չվերթների դադարեցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում տեղի ունեցող զանգվածային ցուցերն, ինչպես նաև ռուսական իշխանությունների կողմից սահմանված Վրաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ուղիղ օդային կապի արգելքը բացասաբար են ազդել վրացական ազգային արժույթ լարիի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը այս մասին հունիսի 27-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն:
«Ցավոք, մենք պետք է ընդունենք, որ դեպքերը, որոնք տեղի ունեցան վերջին օրերին, բացասաբար են ազդել տնտեսության վրա: Դա փաստ է: Միևնույն ժամանակ, բնական է, բացասաբար է ազդել նաև այն որոշումը, որը կապված է Ռուսաստանի դաշնությունից ուղիղ չվերթերի և զբոսաշրջիկների այցելությունների արգելքների հետ»,- ասել է Բախտաձեն:
Վրացական ազգային արժույթը, որը երկար ժամանակ տատանվում Էր 1 դոլարի դիմաց 2,68-2,70-ի շրջանում, հունիսի 25-ին հակառեկորդ Է սահմանել . լարիի փոխարժեքը 1 դոլարի դիմաց կազմել Է 2,82:

Премьер Грузии назвал причинами обвала лари митинги в Тбилиси и приостановку полетов из РФ
Массовые митинги в Тбилиси, а также решение российских властей о запрете прямого авиасообщения между Грузией и РФ оказали негативное воздействие на грузинскую национальную валюту лари. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил в четверг премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе на встрече с журналистами.
"К сожалению, мы должны признать, что события, которые развивались за последние дни, оказали негативное воздействие на экономику. Это факт. Вместе с тем, естественно, негативно отобразилось и то решение, которое связано с запретом на прямые перелеты и сокращением количества туристов из Российской Федерации", - сказал Бахтадзе.
Грузинская национальная валюта, которая в течение длительного времени колебалась в районе 2,68-2,70 за $1, во вторник установила антирекорд. Обменный курс лари по отношению к доллару составил 2,82 за $1. Лари продолжил падать и в последующие дни. Обменный курс на пятницу составил 2,87 за $1. Еще выше курс в коммерческих банках и пунктах по обмену валюты.