Դատախազությունը գործ Է հարուցել Թբիլիսիում հանրահավաքը ցրելիս ուժի վերազանցման կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ Է հարուցել Թբիլիսիում հունիսի 20-21-ին երկրի խորհրդարանի շենքի մերձակայքում հանրահավաքը ցրելիս ոստիկանների կողմից ծառայողական լիազորությունների հնարավոր վերազանցման կապակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 24-ի ճեպազրույցում հայտարարել Է դատախազ Կոկա Կացիտաձեն:
«Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն Է սկսել Վրաստանի ՔՕ-ի 333-րդ հոդվածի երրորդ մասի «բ» ենթակետով (Ծառայողական լիազորությունների վերազանցում բռնության կամ ուժի կիրառման կապակցությամբ)` 2019 թվականի հունիսի 20-21-ին Ռուսթավելու պողոտայում խորհրդարանի շենքի մերձակայքում անցկացված ակցիայի առնչությամբ»,-ասել Է Կացիտաձեն:
Գլխավոր դատախազությունը նաեւ խնդրում Է բոլոր քաղաքացիներին, որոնք ակցիայի ցրման պահին գտնվում Էին խորհրդարանի շենքի մոտ, իրենց տրամադրել ֆոտո- կամ տեսանյութեր, որոնք քննիչներին կօգնեն պարզելու տեղի ունեցածի օբյեկտիվ պատկերը:
Դրա հետ մեկտեղ դատախազությունը հանդես Է գալիս գործին Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Նինո Լոմջարիային միանալու նախաձեռնությամբ՝ առավել օբյեկտիվություն ապահովելու համար, հավելել Է Կացիտաձեն: Խորհրդարանի շենքի մոտ հանրահավաքը ցրելիս տուժել Է 240 մարդ, որոնցից 19-ը դեռեւս գտնվում են հիվանդանոցներում: Ոստիկանությունը ցուցարարներին ցրելու համար օգտագործել Է արցունքաբեր գազ, ռետինե գնդակներ եւ ջրանետներ:
Այդ իրադարձությունների մասնակիցները պնդում են, որ ոստիկանները կրակել են իրենց վրա՝ նշան բռնելով աչքերին: Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ առնվազն հինգ մարդ աչքերի լուրջ վնասվածքներ Է ստացել: Բժիշկներն այժմ պայքարում են տուժածների տեսողությունը պահպանելու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Прокуратура возбудила дело в связи с превышением силы при разгоне митинга в Тбилиси
Генпрокуратура Грузии возбудила уголовное дело в связи с возможным превышением служебных полномочий со стороны полицейских при разгоне митинга в Тбилиси у здания парламента страны 20-21 июня. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в понедельник заявил прокурор Кока Кацитадзе на брифинге.
"Генеральная прокуратура Грузии начала следствие по подпункту "б" части 3 статьи 333 ("Превышение служебных полномочий с применением насилия или оружия") УК Грузии в связи с акцией, которая проходила 20-21 июня 2019 года на проспекте Руставели возле здания парламента", - сказал Кацитадзе.
Генпрокуратура также просит всех граждан, которые на момент разгона находились у здания парламента, предоставить им фото- и видеоматериалы, которые помогут следователям установить объективную картину произошедшего. Вместе с тем прокуратура выступает с инициативой подключить к делу омбудсмена Грузии Нино Ломджарию для еще большей объективности, добавил Кацитадзе.
При разгоне митинга у здания парламента пострадали 240 человек, 19 из которых по-прежнему находятся в больницах. Для разгона демонстрантов полиция использовала слезоточивый газ, резиновые пули и водометы. Участники тех событий утверждают, что полицейские стреляли в них, целясь в глаза. По данным Минздрава, более пяти человек получили серьезные травмы глаз. Врачи сейчас борются за сохранение зрения пострадавших.