Վրաստանի նախագահն ընդհատել Է այցը Բելառուս եւ վերադառնում Է Թբիլիսի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հունիսի 21-ին ընդհատել Է իր այցը Բելառուս եւ վերադառնում Է Թբիլիսի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Բելառուսի կառավարական շրջանակների մի աղբյուր:
«Վրաստանի նախագահն ուղեւորվում Է օդանավակայան, օդանավի թռիչքի թույլտվություն Է տրված»,- ասել Է զրուցակիցը:
Վրաստանի նախագահն այցով Մինսկ Էր ժամանել հունիսի 20-ին: Պլանավորվում Էր, որ նա հանդիպում կունենա Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի, վարչապետի, բելառուսական խորհրդարանի զույգ պալատների ղեկավարների հետ: վերադառնում Է Թբիլիսի:
Ոստիկանությունը լույս հունիսի 21-ի գիշերը ցրել Է բազմահազարանոց հանրահավաքը Թբիլիսիում՝ խորհրդարանի շենքի մոտ: Վրաստանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ տուժել Է 52 մարդ, այդ թվում՝ 38 ոստիկան: Հիվանդանոցներ Է տեղափոխվել մի քանի տասնյակ մարդ: Ոստիկանությունը հանրահավաքի մասնակիցների դեմ կիրառել Է ջրանետներ, ռետինե փամփուշտներ եւ արցունքաբեր գազ: Ինչպես հայտնել են վրացական ԶԼՄ-ները, բերման Է ենթարկվել մի քանի տասնյակ մարդ: Բողոքներն սկսվել են սկանդալից հետո՝ կապված Պեդումայի պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովի այցի հետ, որն զբաղեցնում Է Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի ղեկավարի պաշտոնը: Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին Մոսկվային Է մեղադրել երկրի իրադրությունն ապակայունացնելու մեջ: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել Է Facebook-ում: «Երկրի եւ հասարակության պառակտումը եւ ներքին դիմակայությունը ձեռնտու Է միայն Ռուսաստանին, եւ այսօր դա նրա ամենափորձված զենքն Է»,- գրել Է պետության ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ ռուսական հինգերորդ շարասյունը ներկա վիճակում ավելի վտանգավոր Է, քան բացահայտ ագրեսիան: Զուրաբիշվիլին ընդգծել Է, որ նրանք, ովքեր խրախուսում են ներքին դիմակայությունը Վրաստանում, պաշտպանում են Ռուսաստանի քաղաքականությունը եւ իրականացնում են Կրեմլի պլանները: «Ռուսաստանը մեր թշնամին Է եւ զավթիչ»,- հավելել Է Վրաստանի նախագահը:

Источник: президент Грузии прервала свой визит в Белоруссию и возвращается в Тбилиси
Президент Грузии Саломе Зурабишвили в пятницу прервала свой визит в Белоруссию и возвращается в Тбилиси. Как передает Арменпресс, об этом сообщил ТАСС источник в правительственных кругах Белоруссии. "Президент Грузии едет в аэропорт, дано разрешение на вылет самолета", - сказал собеседник.
Как передает корреспондент ТАСС из Дома правительства Белоруссии, грузинские журналисты, ожидавшие здесь встречи президента Грузии с премьер-министром Белоруссии Сергеем Румасом, которая должна была состояться утром в пятницу, в спешном порядке покинули здание. Президент Грузии прибыла в Минск с визитом в четверг. Планировалось, что она встретится с президентом Белоруссии Александром Лукашенко, премьер-министром и главами обеих палат белорусского парламента. Также Зурабишвили в качестве почетного гостя должна была присутствовать на церемонии открытия II Европейских игр.
В четверг несколько тысяч демонстрантов собрались у здания парламента в центре Тбилиси, требуя отставки главы МВД и председателя парламента. Протестующие предприняли попытку штурма здания. Полиция разогнала митинг, применив слезоточивый газ, резиновые пули и водометы. Как сообщают грузинские СМИ, задержано несколько десятков человек. По данным Минздрава страны, пострадали 52 человека, в том числе 38 полицейских.